Nejlepší antivirový program je BitDefender, z českých AVG a Avast
Německá společnost AV Test zveřejnila nejnovější hodnocení antivirových programů. České antivirové programy v celosvětovém hodnocení kvality ochrany na pomyslné medaile nedosáhly.
Počítač nejlépe chrání program BitDefender, jako jediný získal v kategorii dokonalost ochrany plný počet bodů. Mohutně propagovaný antivirus Microsoft Security Essentials propadl, ocitl se na předposledním 21. místě a jen těsně prošel certifikací.
Antivirové programy. Příspěvek Zdeňka Strnada a ptáme se šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře.
České antiviry na špičku nedosáhly. AVG se umístilo na šestém místě, Avast na místě čtrnáctém a slovenský Eset na sedmnáctém místě. Nevedou si ovšem špatně: Avast nedávno oznámil zvýšení tržeb za rok 2010 o více než 85 procent na více než jednu miliardu korun,
Eset mluví o 3,43 miliardách korun a AVG sice údaje neuvádí, ale jeho verze zdarma je opakovaně nejstahovanější na serveru cnet.com.
Server ihned.cz cituje jednoho z vedoucích pracovníků těchto firem, podle kterého stojí obsluha jednoho uživatele na jeden rok přibližně jeden americký cent. Navíc nadpoloviční většina uživatelů dá nejvíc na doporučení přátel, a proto není reklama nutná.
Podmínky hodnocení
Žebříček se skládal z několika hodnocení.
„Řešilo se, jak dobře antivirus chrání o uživatele, na kolik virů dokáže zareagovat, jak rychle a podobně. Pak se řešilo, jak dokáže s těmi viry zatočit, to znamená pokud už došlo k nákaze, jak ji dokáže zlikvidovat a pak i použitelnost, to znamená, jak se ovládá, jak moc zatěžuje počítač a podobně,“ řekl Rádiu Česko šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.
Avast vede (nejen) díky marketingu
Eset dopadl hůře než Avast, což je podle Krčmáře kvůli marketingu. Má to i další důvod: „Avast nabízí verzi pro domácí uživatele zdarma, což Eset nedělá, takže ten Avast je proto využíván na spoustě počítačů zadarmo.“
Bezplatná domácí verze antivirových programů ochrání počítač dobře, i když má jen základní ochranu, jako jsou sledování datového toku na internetu a kontrola vkládaných disků.
“Kyž si chcete připlatit, tak si připlatíte za různé rozšířené možnosti jako ochranu elektronického bankovnictví, ochranu různými firewally navíc nebo možnost filtrování spamu, pokud využíváte nějakého e-mailového klienta typu Microsoft Outlook a podobně. V případě, že takové věci neděláte, což většina domácích uživatelů dneska nedělá, tak jim stačí ta bezplatná verze,“ uvedl šéfredaktor.
Lepší ochrana
České firmy a domácnosti se před počítačovými viry už brání poměrně solidně. Nebylo tomu tak vždy: „Spousta uživatelů se uklidňovala tím, že my jsme malá země a většina nepořádku pochází ze zahraničí.“
„Ale ukázalo se, že to vůbec neplatí, že se naopak děje to, že se ti útočníci specializují a zaměřují čím dál víc i na menší státy, menší jazykové skupiny. Ti uživatelé už to dneska vědí a začínají se bránit, protože ví, že i na českých webech číhá nebezpečí,“ uzavřel šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.