Počítače budoucnosti budou běžně komunikovat s lidmi
Jak stará je nejstarší počítačová firma na světě? Přesně 100 let, kdy vznikla společnost IBM, která zažila vlastně celé dějiny počítačů - od počítadel děrných štítků po počítače, které potřebovaly několik sálů, až po dnešní přístroje, které se vejdou málem do kapsy.
Firma slaví své narozeniny velmi střídmě, jak Rádiu Česko prozradil obchodní ředitel IBM Pavel Šiška.
„My se spíš díváme do budoucnosti, snažíme se našim kolegům připomínat to, že IBM sto let žije inovacemi, je to inovační kultura. Díky tomu jsme dokázali se dostat ven po těch sto letech. Máme nový koncept, který se snažíme k tomuto výročí představit a posunovat ho dál, říkáme tomu budování chytřejší planety. To znamená, snažíme se maximálně využívat všechna data a výpočetní techniku k tomu, aby se ať už v medicíně, ve finančním sektoru a všech ostatních odvětvích zvyšovala produktivita, bezpečnost a kvalita služeb.“
IBM působí ve 170 zemích a zaměstnává přes 420 tisíc lidí. Tempo vývoje udržují právě podporou inovací, maximálním využití nápadů zaměstnanců, partnerů a zákazníků. „Je to ta kultura, je to to, co je v genech firmy a to, co každý zaměstnanec, když začne u IBM pracovat, nějakým způsobem do sebe dostane, a to se snažíme podporovat. Nové nápady, nové pohledy na věc a pokud možno využití toho v našem byznysu, v naší práci,“ dodal Šiška.
Watson jako pomocník
IBM představila systém Watson, pojmenovaný po zakladateli společnosti Thomasu J. Watsonovi. Dokázal porazit člověka v soutěži Jeopardy, což je obdoba pořadu Riskuj.
„On dokáže porozumět otázce, která je položena v běžné mluvené řeči, to znamená s všemi těmi možnými nuancemi, dokáže pochopit slang a podobně. Dokáže pochopit i nějaký vtip a skrytý význam, takže je to porozumění lidské řeči a porozumění té otázce. To je jedna důležitá věc toho systému a druhá část je, že ten systém dokáže hledat v nestrukturovaných datech, což je zase velmi zajímavá věc. Dneska když cokoliv kdekoliv hledáte, tak je to ve formě, když to řeknu jednoduše, nějakého seznamu, telefonního seznamu, má to nějakou strukturu, ale najít něco v knize, kterou máte třeba i v digitální podobě, je pro počítače obtížné nebo nemožné,“ uvedl obchodní ředitel IBM.
Expertní systém může pomoci v praxi. „Například medicína, kde je asi ta praktická aplikace těchto věcí nejdál, tam to může být asistent lékaře a může mu pomoct diagnostikovat choroby, které jsou velmi málo běžné,“ upřesnil Šiška s tím, že systém je schopen velmi rychle diagnostikovat nemoci a nabídnout způsoby léčby.
Do budoucna budou podle Šišky počítače určitě menší: „Budou schopny s člověkem komunikovat obdobným způsobem, jako komunikují lidé mezi sebou. To si myslím, že to bude ten trend a to, s čím se za tu dobu určitě setkáme. A možná bude kratší než sto let.“