Pomocí viru lze krást velmi jednoduše, varuje odborník
Počítačový virus Coreflood zřejmě ve Spojených státech „ukradl“ 100 miliónů dolarů, což je v přepočtu přes jeden a půl miliardy korun. Možná to bylo i víc. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti s tím, že gang, který virus šířil a inkasoval peníze, už policisté dopadli.
Díky viru pachatelé deset let zachycovali citlivé bankovní informace a další osobní údaje.
Podle Pavla Vichtera, koordinátora Národního centra pro bezpečnější internet a projektu Saferinternet.cz, lze pomocí viru krást velmi jednoduše. „Virus se šíří pomocí spamu v internetové poště. Program se může tajně nainstalovat do počítače a pak odezírá klávesnici, na které lidé píší svá přístupová hesla. Nebo přijde zpráva, ať sdělí svůj PIN a oni myslíte, že je od jejich banky,“ vysvětluje.
Jak také dodává, kyberzločin dokáže být profesionální a organizovaný. „FBI i policie zemí Evropské unie má tyto aktivity v hledáčku,“ říká Vichtera.
Pro tyto skupiny navíc prý vůbec není nic těžkého spolu komunikovat na mezinárodní úrovni, zdůrazňuje.
FBI údajně ovládla několik počítačových serverů a přes ně poslala příkazy k zastavení přenosu ukradených dat. Podle Vichtery musí tedy policie praktiky internetových zločinců nejen umět ovládat, ale také je dohánět.
V EU sice víc než 80 procent uživatelů internetu má antivirový software, třetina z nich ale hlásí, že jejich počítače byly napadeny virem. Jak uvádí koordinátor projektu Saferinternet.cz, antivir v ochraně počítače pouze pomáhá. Další cestou viru je ale právě spam v e-mailu.