Z hackingu se stále více stává byznys
Hacking je rizikem, který se dotýká i Česka. Množí se útoky na bankovní sektor, dá se očekávat, že i u nás bude docházet k útokům na zdravotnický systém. Tématem se zabývá dnešní konference s podtitulem ‚Jak hacking přestal být sportem a stal se zločineckým byznysem‘, která začíná pražském konferenčním centru CITY.
„Stále jsou ještě lidé, pro které je hacking zábavou, cestou k pozvednutí vlastního sebevědomí. Další motivací jsou ale peníze a tam už jde o zločin. Také se množí útoky, které jsou motivovány státními zájmy, průmyslovou špionáží, získáním převahy na trhu, konkurenčním bojem,“ vysvětluje bývalý ředitel odboru kybernetické bezpečnosti ministerstva vnitra Aleš Špidla.
O hackingu mluvil na Rádiu Česko bývalý ředitel odboru kybernetické bezpečnosti ministerstva vnitra Aleš Špidla
Kyber prostor nemá hranice, České republiky se tedy hacking podle Špidly týká také:
„To, že tady zatím kromě známé aféry kolem povolenek nebo České pošty nebyly zveřejněny nějaké masivní útoky neznamená, že ty útoky nejsou podnikány.“
Útoky hackerů nejčastěji směřují do bankovního sektoru, narůstají ale také útoky do zdravotnictví za účelem získání zdravotních záznamů. Jedná se také o byznys, tyto údaje jsou zajímavé pro farmaceutické firmy.
„Česká republika je na podobné útoky připravena stejně, jako je na ně připraven každý vlastník informačního systému. V první řadě je třeba si uvědomit vlastní individuální odpovědnost za bezpečnost systému, který používáme, ať už je vlastníkem stát, firma nebo fyzická osoba. Česko je plné chytrých lidí, kteří mají k dispozici celou řadu nástrojů. Největší problém je nízká úroveň povědomí o rizicích a hrozbách,“ dodává Špidla.