Podle vědců se naše galaxie srazí se sousední v Andromedě. Za 4 miliardy let
Astronomové, kteří pracují s Hubbleovým teleskopem, potvrdili znepokojivou teorii. Naše Mléčná dráha se srazí se sousední galaxií v Andromedě. Proces začne za čtyři miliardy let. Bude trvat další miliardu a výsledkem má být vznik zcela nové galaxie.
Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a z České astronomické společnosti se jedná o poměrně starou informaci, kterou měření Hubbleovým teleskopem jen potvrdila.
„Celý princip je v pozorování rozkladu světla, tedy pozorování spektra objektu a v posunu spektrálních čar. Čili musíme si uvědomit, že jsme se dostali do velmi důležité zpřesňující fáze, protože jestliže galaxii v Andromedě pozoruje lidstvo odnepaměti, je totiž mlhavě pozorovatelná pouhým okem, měříme ji teprve století,“ říká Suchan.
O střetu galaxií mluvil na Rádiu Česko Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR
„Pravděpodobnost, že jsou údaje přesné, je větší, protože i galaxie jsou velké. Již delší dobu se ví, že se k sobě přibližujeme. Galaxie v Andromedě je podobná té naší. Má asi 400 miliard hvězd, které drží gravitační silou. Každou hodinou se tyto dvě galaxie k sobě přibližují o 400 000 kilometrů. Z toho se dá spočítat, že když vzdálenost mezi galaxiemi je zhruba 2,5 milionu světelných let, do střetu zbývají asi čtyři miliardy let,“ pokračuje Suchan a dodává:
„Slovo srážka vlastně není na místě, protože galaxie se budou přibližovat, ale nestřetnou se tak, že by se rozbíjela hvězda o hvězdu. Ale prolnou se. Takže z hlediska našeho Slunce, z hlediska naší sluneční soustavy může dojít ke změně pozice sluneční soustavy v naší galaxii. Galaxie postupně splynou do jedné eliptické galaxie.“