Kardiolog Šamánek nebo antropolog Pospíšil převezmou prestižní Cenu Neuron

Šest českých vědců převezme Cenu Neuron. Za přínos světové vědě v matematice, fyzice, chemii, biologii, medicíně a společenských vědách ji uděluje Nadační fond Neuron. Všichni laureáti jsou vysokoškolskými profesory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Šamánek

Milan Šamánek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

V oboru medicína ocenění získal kardiolog Milan Šamánek, který se v roce 1977 podílel na založení Dětského kardiocentra v Praze. Šlo tehdy o vůbec jediné zařízení tohoto typu na světě.

Jako šéf kardiocentra prosadil nové léčebné postupy a díky tomu se podařilo snížit úmrtnost dětí s vrozenými srdečními vadami z původních 10 procent na necelé procento.

Oceněný matematický fyzik Pavel Exner se jako jeden z nejuznávanějších českých badatelů podílel na založení Evropské výzkumné rady (ERC), která uděluje těm nejlepším vědcům velkorysé granty.

Tanečky molekul a klonování myší. Představujeme laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce

Číst článek

Další držitel Ceny Neuron Jan Peřina chtěl být fyzikem už odmala, jenže byl dítětem „kulaka“. Jeho cesta k dalšímu vzdělání tak byla trnitá. Přesto se díky pomoci dobrých lidí a svému umu dosáhl mezinárodního uznání.

Ocenění za výzkum retrovirů i vývoj materiálů pro solární panely

Hypotéze Jana Svobody, že rakovinu můžou vyvolat i takzvané retroviry, které přenesou genetickou informaci do zdravé buňky a změní ji tak ve zhoubnou, dlouho nikdo nevěřil. Za její potvrzení pak ale američtí vědci získali Nobelovu cenu. Profesor Svoboda nyní převezme Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie.

Další laureát, chemik Josef Michl, je jedním z nejcitovanějších vědců českého původu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zůstal v zahraničí. Nyní přednáší na University of Colorado Boulder a zabývá se například vývojem materiálů pro účinnější a levnější solární panely.

Profesor Josef Michl | Foto: Přírodovědecká fakulta UK Praha

Antropolog práva Leopold Pospíšil emigroval do USA už v roce 1948. Zkoumal právní systémy původních národů na Aljašce a Nové Guineji. Nyní získal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenských věd.

V rámci čtvrtečního slavnostního večera také převezme devět mladých talentovaných vědců Neuron Impulsy ve výši 6,5 milionu korun na výzkumné projekty.

dab, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme