Podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry je velmi neobvyklé, aby podobnou cenu dostal aktivní politik. „Na druhou stranu je evidentní, že hlavním organizátorem té akce je Česká advokátní komora.“
Podle právníků Transparency International a Lobbio ministr Pavel Blažek (ODS) zvlášť pozitivní změny v justici nenastavil, problematický je i jeho postoj k protikorupční legislativě.
BBC Music Magazine Awards jsou podle šéfa české filharmonie Davida Marečka prestižní evropské ceny a zisk Orchestrální ceny je tak oceněním práce orchestru a šéfdirigenta Semjona Byčkova.
Systém na čištění odpadních vod PURA, za který už československý tým získal cenu The Earth Prize, vznikl spojením Čermákova výzkumu studeného plazmatu a fotokatalýzy, kterou se zabývá Podmanická.
„Letošní festival nabídne 818 účinkujících, 551 programů a 11 výstav. Očekáváme 398 vystavovatelů,“ upřesnil ředitel mezinárodního literárního festivalu Svět knihy Radovan Auer.
„Zájem o naši vědu tady je a myslím si, že máme opravdu šanci namotivovat českou veřejnost, aby pro projekt hlasovala,“ věří v zisk ocenění Global winners 18letý vědec Tomáš Čermák.
„Nikdy jsem nepochybovala, zda jsem se rozhodla správně,“ říká Lenka Rodějová, držitelka prestižního ocenění Pečovatelka roku 2024. V oboru přitom začala pracovat až po rodičovské dovolené.
Kaskadéři po své vlastní kategorii volají již desítky let a spekulace o udělení těchto ceny Akademie se v Hollywoodu objevují už léta. K ocenění kaskadérů Oscary vyzvali i někteří herci.
„Umožňuje nám to zvyšovat povědomí o problému, který tady je. Ve vodě se nachází spousta léků a naše současné čističky s tím neumí pracovat,“ vysvětluje osmnáctiletý Tomáš Čermák.
Zařízení, které mladý vědec vytvořil, dokáže zlikvidovat 98 procent bakterií ve vodě za pouhé tři minuty. Spojením svých výzkumů vytvořili Tomáš Čermák a Anna Podmonická systém PURA.
Hra postavená na textech jednoho z nejvýznamnějších současných českých básníků Ivana Wernische zaujala divadelní kritiky mimo jiné i svou hravostí a hudbou.
„Pokud si někdo může dovolit jít do kina, tak jděte. Zážitek z toho vidět ten příběh na plátně je hodně jiný než na obrazovce,“ doporučuje Monika Kristl, producentka filmu Vlny.
Critics' Choice Awards jsou nejvýznamnější filmové ceny vybírané kritiky. Pro nejlepší filmy při nich hlasuje skoro 600 filmových kritiků z USA a Kanady, píše agentura DPA.
Ze širší nominace se nepodařilo postoupit ani jednomu ze dvou českých snímků – dramatickému příběhu z prostředí československého rozhlasu Vlny ani krátkometrážnímu filmu Krajan.
Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal v neděli večer při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Nadace laureátům rozdala dohromady 5,5 milionu korun.
Udílení medaile svobody zavedl v 60. letech minulého století prezident John Kennedy. Jejím cílem je vyznamenat ty, kteří učinili například „zvlášť úctyhodný přínos“ americké národní bezpečnosti.
Cruisova hlavní role ve snímku Top Gun z roku 1986, v němž ztvárnil roli vojenského pilota, jej vynesla mezi celebrity a obrovský úspěch filmu tehdy zvedl zájem o vstup do armády.
Medaile měl s kolegou převzít osobně od velitele brigády, ale kvůli bezpečnostní situaci na místě se předání obešlo bez ceremonií. „Rusové to místo hustě ostřelovali, tak jsme museli změnit pozice.“
Jungwirthův tým jako první na světě popsal zákonitosti nové třídy magnetických látek. Altermagnety sice nedrží na ledničce, ale dají se na ně ukládat data. A to tisíckrát rychleji než na počítači.
Život k sežrání, film české režisérky Kristiny Dufkové, se dostal do užší nominace na letošní Evropské filmové ceny. Film vznikl na motivy knihy francouzského autora Mikaëla Olliviera.
18letý Tomáš je v Ústavu fyziky plazmatu veden jako mladší vědecký pracovník, je také držitelem mnoha prestižních ocenění a kromě jiného sestrojil zařízení, které umí čistit vodu od škodlivých látek.