Výrobci smartphonů a rasismus? 3D kamery umí rozpoznat lépe jen bílé obličeje
VIDEO. Pro zaznamenání 3D obrázku pomocí mobilního telefonu bude potřeba vyřešit spoustu technologických překážek. Přesto se však už nyní řeší úskalí, která s sebou tento přelomový vynález nese.
Vývojáři by měli být na pozoru. Podobný problém se objevil už v minulosti. Firma Apple totiž oznámila záměr instalovat do nových zařízení 3D kamery. Problém s obviněním z rasismu měli ale i firmy Hewlett-Packard a Nikon.
Dva zaměstnanci jedné americké firmy totiž provedli pokus, kde zkoušeli chytrý notebook Hewlett-Packard s funkcí sledování a rozpoznávání tváře. Zatímco se kamera za obličejem bělošky otáčela, tak na obličej jejího kolegy s tmavou pletí nereagovala vůbec.
Firma HP později slíbila, že se pokusí tento problém vyřešit. Na diskuzním fóru uživatelů notebooku zákazníci ale stále píší o problémech s rozpoznáním tváře.
Přelomová kamera by v nové generaci iPhonů měla mít kromě optické kamery i senzor infračerveného světla, bude tedy vysílat neviditelný paprsek a měřit vzdálenost objektu od čočky. Na základě těchto údajů by měla vytvořit 3D obrázek.
Problémy by však mohly nastat se snímáním černé pleti, která neodráží tolik světla jako bílá. Na tmavé tváři je také hůře vidět kontrast. Řešením by ale mohla být úprava expozice, tedy čas otevření závěrky kamery.