Stovky obcí si přizpůsobily volební systém, přiblížily se tak přímé volbě starosty
Obcí, kde se o přízeň voličů neucházejí politické strany, ale jen nezávislí kandidáti, a to každý na své vlastní kandidátce, je v Česku 824. Od minulých voleb jich mírně přibylo.
Zatímco v každé osmé české obci se jen těsně podařilo dát dohromady alespoň jednu úplnou kandidátku, jinde je konkurence před volbami do místních zastupitelstev neobyčejně silná.
Například v Kateřinicích na Vsetínsku, obci proslulé výrobou puků pro hokejové šampionáty a olympijské hry, registrují hned 29 kandidátek – tedy stejný počet jako Praze.
Na rozdíl od hlavního města ovšem v Kateřinicích každý „politický subjekt“ tvoří jen jeden nezávislý kandidát.
Poslechněte si reportáž z Kateřinic, kde do zastupitelstva kandiduje stejně jako v Praze 29 subjektů
Analýza serveru iROZHLAS.cz ukázala, že takových obcí, kde se o přízeň voličů neucházejí žádné politické strany, ale jen nezávislí kandidáti (navíc nikoliv ve sdružení, nýbrž každý na své vlastní kandidátce), je v Česku 824. Od minulých voleb jich mírně přibylo.
Nikde letos není nezávislých kandidátek tolik, jako právě v Kateřinicích. Hlavním důvodem není rozhádanost místních obyvatel, ale způsob, jakým už před šestnácti lety sestavování kandidátek pojali.
Nejčistší řešení
Protože přepočet hlasů na mandáty je v komunálních volbách komplikovaný, může se u standardních kandidátek stát, že se ani kandidát s velkým množstvím preferenčních hlasů do zastupitelstva nedostane.
Proto v Kateřinicích i jinde kandiduje každý sám za sebe a kdo dostane nejvíc hlasů, stane se starostou.
Systém se stává přehlednějším a přibližuje se přímé volbě starosty, kterou má ve svých programech několik parlamentních stran včetně vládního hnutí ANO
„Je to nejčistší řešení. Do zastupitelstva se dostane ten, kdo získá nejvíc hlasů,“ řekl Hospodářským novinám starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.
Dalším důvodem pro samostatnou kandidaturu může být i nižší počet podpisů nutných pro podání kandidátky.
Zatímco sdružení nezávislých kandidátů by v obci s tisícovkou obyvatel - jako jsou Kateřinice - muselo svým podpisem podpořit sedm procent občanů, nezávislému kandidátovi stačí čtyři procenta, v tomto případě tedy zhruba čtyřicet podpisů. Jeden volič přitom může podpisem zaštítit libovolný počet kandidátek.
Podobný systém používají i další obce blízko Kateřinic, například Hošťálková, kde v minulých volbách kandidovalo dokonce 33 subjektů.
„Systém klasických voleb se mi nikdy nelíbil. Při tomto novém způsobu nejsou žádné preferenční hlasy. Co hlas, to hlas, každý jede sám za sebe,“ řekl Valašskému deníku Martin Gerža, starosta nedaleké Oznice, kde rovněž kandidují jen jednotlivci.
„Když sestavuje několik lidí kandidátku, někdo chce být na druhém, někdo na třetím místě. Všichni se tam nevejdou. Takto je to nejspravedlivější,“ myslí si.
Místo primárek anketa
V jihočeské obci Nákří nedaleko Temelína zašli ještě dál. Už od roku 1990 tam před volbami každá rodina dostává anketní lístek, kam napíše jména patnácti sousedů, které chce v zastupitelstvu. Toho, kdo se má stát starostou, podtrhne. Když vítězové ankety souhlasili, dostali se na kandidátku.
Účast v anketě byla vždy vyšší než v samotných volbách, nikdy neklesla pod 83 procent. „Cítil jsem pak větší podporu mezi lidmi i v zastupitelstvu,“ řekl Hospodářským novinám starosta Nákří Pavel Božovský.