Kam na dovolenou v roce 2020? Lonely Planet láká do himálajského království, kde místo bohatství měří štěstí

Přemýšlíte, kam příští rok zajet na dovolenou, a lákají vás neobjevená místa plná krásné přírody? Zaleťte do Bhútánu. Malé království ležící mezi Čínou a Indií se dostalo do čela žebříčku deseti nejlepších destinací, který pro rok 2020 sestavil populární turistický průvodce Lonely Planet.

Thimphu Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Země hřmícího draka“, jak se Bhútánu někdy přezdívá, je návštěvníky přirovnávána k mytickému Šangari-La – smyšlené zemi izolované od okolního světa, kterou ve své knize Ztracený obzor z roku 1933 popisuje britský spisovatel James Hilton. O toto přirovnání sice soupeří vícero zemí, Bhútánu však nelze upřít, že jde o zemi plnou zajímavostí.

At 350 meters/1100 feet long it is Bhutan's longest suspension bridge. Photo by Scott Jurek

15:46 – 09. 10. 2019

1

Království, které přešlo k demokracii teprve před deseti lety, se například rozhodlo, že namísto bohatství obyvatel bude měřit jejich štěstí – a to prostřednictvím indexu „hrubého národního štěstí“, který má vyjádřit kvalitu lidského života pomocí obecnějších ukazatelů, než jakým je hrubý domácí produkt. Vláda tak dává najevo, že směřuje k ekonomice, která je v souladu s kulturou založenou na buddhismu.

To však není jediná zvláštnost, která se se zemí ležící na východním konci Himálaje pojí. Bhútánská ústava například zakotvuje, že lesy musí pokrývat nejméně 60 % procent půdy. Není proto divu, že narození prince v březnu roku 2016 země oslavila vysázením 108 tisíci nových stromků.

Uhlíkově neutrální země však není bez problémů – mladší část osmisettisícové populace trápí vysoká míra nezaměstnanosti a zejména v odlehlých částech země je problémem také chudoba.

Za vysokou kvalitu vysoká cena

Země se otevřela turistům teprve v 70. letech, ani s odstupem čtyř dekád se ale nedá říct, že by vláda Bhútánu toužila po turisty zahlcených cestách a hotelích. Podmínkou návštěvy Bhútánu jsou kromě průvodce i nemalé poplatky, které v sezoně činní 250 dolarů za osobu na den, mimo sezonu pak 200 amerických dolarů. Cena však zahrnuje i ubytování, dopravu a poplatek za „trvale udržitelný rozvoj“.

Jeho rodiče poslali na převýchovu. ‚Čekal jsem pláč, máma místo toho chválí Čínu,‘ říká ujgurský aktivista

Číst článek

„Tato nepatrná část himálajského ráje razí velice striktní turistickou politiku, a pokud cestovatelé chtějí vstoupit do kopců korunovaných kláštery a vonících po borovicích, musí uhradit vysoký denní poplatek. Odměnou pro návštěvníky je ale šance projít se po horských stezkách bez poházených odpadků a ve společnosti lidí, kteří jsou díky své buddhistické víře v dokonalém souladu s přírodou,“ píše Lonely Planet.

Známý turistický průvodce zároveň připomíná, že Bhútán je už dnes uhlíkově neutrální, zavázal se však také k tomu, že do roku 2020 bude stoprocentně organickou zemí. „S denními poplatky navíc nikdy nebude přeplněný turisty,“ popisuje Lonely Planet jednu z výhod návštěvy království v jihovýchodní Asii.

V Česku okouzlila Plzeň či becherovka

V těsném závěsu za Bhútánem je kromě Anglie také Severní Makedonie, které jsou podle Lonely Planet dalšími top zeměmi světa, které by turisté měli příští rok navštívit. Mezi desítku nejlepších měst zase průvodce zařadil rakouský Salcburk, americký Washington nebo egyptskou Káhiru, která příští rok otevře nové obří egyptské muzeum.

Lonely Planet však v minulosti zaujalo i několik zajímavostí v České republice. Například v roce 2014 zařadil do top desítky evropských destinací Plzeň, které se o rok později mohla pyšnit i titulem Evropské hlavní město kultury.

Himálajskému Bhútánu už nestačí maso z indického dovozu. Nikdo tam nechce zabíjet zvířata

Číst článek

Lonely Planet tehdy lákal do Plzně na prohlídku pivovaru, výhled z věže tamější katedrály a vyzdvihoval i to, že západočeské město není tak přeplněné turisty jako hlavní město Praha. Vedle Plzně si však doporučení vysloužila i Olomouc a na žebříček nejlepších alkoholových nápojů světa sestavený průvodcem Lonely Planet se navíc dostala i česká becherovka.

Letos si však Lonely Planet všiml i sousedního Slovenka – konkrétně Vysokých Tater, které průvodce na jaře označil za nejlepší prázdninovou destinaci v Evropě. Vyzdvihl hlavně pozorování divoce žijící zvěře včetně medvědů, vlků, rysů nebo kamzíků, ale i pohostinnost na tatranských horských chatách.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme