Tatra se zřítila poblíž afghánských hranic v Tádžikistánu. Posádka vyvázla bez vážných zranění, na místě zůstává jen zakladatel projektu Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček.
Poutě mají tradici už od antiky, ve středověku patřily mezi důležité součásti křesťanského duchovního života. Jednu takovou pouť podnikl i Josef Mayer z Olomouce, cestou procestoval sedm zemí.
„Nejhezčí je mít cíl a mít cestu, v normálním životě mi to občas chybí. Ten měsíční kolotoč, kdy člověk pracuje, shrábne peníze a někde je odevzdá, to je takové křečkování,“ říká trekař Petr Kosek.
Na počátku srpna poptávku podpořilo i silné zemětřesení, které způsobilo panické nakupování. Na loňskou sklizeň rýže pak měla negativní dopad vlna veder. Ta zhoršila kvalitu i množství úrody.
Radní pro cestovní ruch Onorato zmínil možnost zavedení časově omezeného přístupu k památce. Vstup by byl pro obyvatele italské metropole zdarma, zatímco turisté by zaplatili symbolické jedno euro.
„Trendem začíná být, že lidé přijedou třeba jen na jeden den a zase jedou pryč. Doba, kdy se ubytovávali na pět a více dní, je dávno pryč,“ potvrzuje předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
V českých ubytovacích zařízení přibylo zahraničních hostů, ale ubylo domácích. Celkově jich využilo služeb o 3,3 procenta více než vloni, uvedl Český statistický úřad.
Sazba by se podle nové vládní úpravy odvíjela od ceny ubytování. Při ceně pod 100 eur by daň činila pět eur, u nejdražších pobytů s cenou nad 750 eur by mohla činit až 25 eur.
Vznik videí odráží návrat zahraničních cestovatelů do Číny poté, co se země na tři roky izolovala během pandemie covidu-19. Pro Čínu však videa znamenají víc než jen podporu ekonomiky.
Českému poutníkovi podaří občas přespat i u domorodců. Na cestě je často sám, není ale na podobné pouti poprvé, Jižní Amerikou putoval poprvé před pěti lety.
„Ženy se zajímají o to, jak ta fotografie vypadá, takže jsem ženská, protože vůbec nerozumím tomu, co se ve foťáku děje,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu fotograf Václav Šilha.
Netradiční dovolená vyžaduje více odvahy, ale i peněz. Cestovatelé ji ale podle cestovních kanceláří vyžadují stále častěji. A ti, kteří ji zajišťují, se tak musejí vyrovnat s tím, že mají víc práce.
„Při cestování je nutné přizpůsobit se životnímu stylu místních, abychom je neobtěžovali, nevyváděli je z jejich životního rytmu a koloritu,“ říká expertka na cestovní ruch Nora Dolanská.
Zámek si v 16. století nechal postavit notář, pokladník státního trezoru a poradce krále Františka I. Gilles Berthelot. Přestavby pak probíhaly i v 19. století.
„Díky mým zkušenostem vím, že to zklidnění mysli, vcítění se do přírody – být s ní, být její součástí – trvá většinou dva, tři dny. Pak začíná nádhera,“ říká potápěč a polárník Václav Pištora.
„Významný nárůst návštěvníků zaznamenávají Maroko, Peru i Rakousko a Irsko,“ upozorňuje odborník na turismus Pablo Díaz Luque z Univerzity Oberta de Catalunya.
„Místo metody biče, poplatků, zdražování, parkování a signalizace, že turisty nepotřebujeme a nechceme, máme nabídnout komplementární služby, které lidi vytáhnou z cílových destinací,“ říká ekonom.
Je to přesně 41 let, co se v Čierném Balogu na středním Slovensku začaly organizovat dobrovolnické tábory. Nadšenci se tehdy rozhodli obnovit svého času nejdelší lesní železnici v zemi.
„Pokud mají lidé problém a potřebují si koupit nové věci, tak se přímo na letišti obrátí na přepážku luggage claims. Tam vyplní formulář a zašlou ho dopravci, který náhradu vyplácí,“ radí expert.
Dovolená je čas, na který se většina lidí těší celý rok. Ne vždy ale musí dopadnout podle představ. Zpožděný let, špinavý pokoj, anebo třeba místo all-inclusive jen snídaně v ceně ubytování.
I v Evropě na jih od Česka už komáři můžou přenášet relativně závažné choroby: západonilskou horečku nebo fleboviry, které se projevují podobně jako klíšťová encefalitida.
O zážitcích z cestování vyprávěl v pořadu Host Lucie Výborné bývalý redaktor Radiožurnálu Petr Vavrouška. Nyní se vrací do rozhlasu s podcastem Cestovatel, který bude od příštího týdne vysílat Dvojka.