Nechoďte po ulicích v plavkách, vzkazují turistům Chorvati. Provinilcům hrozí pokuty i za opilství
Chorvatská letoviska si od přílivu turistů slibují nejen příjmy z daní od majitelů hotelů a apartmánů nebo restaurací, ale také z pokut za špatné chování turistů. Města ponechávají své náruče otevřené turistům, ale varují je před porušováním nočního klidu, chození po centru v plavkách či před opalováním bez plavek na balkónech.
Letovisko Split například vydalo brožuru, která se jmenuje „Visit Split“ (Navštivte Split) a jsou v ní tipy na letní akce ve městě a informace pro turisty.
Obsahuje mimo jiné i dopis starosty Andra Krstuloviće Opary. Ten v textu turisty vítá, ale zároveň říká: Respektuje to, že nejste ve městě sami, žijí tady také místní lidé, respektujte noční klid – nepouštějte nahlas hudbu, nehulákejte. Také musíte přijmout, že mezi 14. a 17. hodinou mají v Chorvatsku klidové hodiny, tzn. pižolot (obdoba španělské siesty), které jsou v horkém podnebí nutností.
Rychlá jízda může přijít v Chorvatsku draho. Pokuty šplhají až k 25 tisícům
Číst článek
Starosta rovněž návštěvníky nabádá, aby se ulicemi nepromenovali v plavkách. Choďte vhodně oblečeni, nechoďte jen v kraťasech bez trička či v krátké sukni a podprsence od plavek, vzkazuje jim. Provinilcům hrozí za porušení nařízení pokuta až 1000 kun, tedy v přepočtu 3500 korun.
Podobná obecní nařízení týkající se vhodného oblečení jsou i v jiných chorvatských letoviscích. Například ve městě Hvar mají pokutu nejen za procházení se centrem v plavkách, ale hrozí tam také pokuta za opilství (asi 2400 korun). A pokud by se někdo chtěl po městě procházet jako na nudistické pláži, zaplatí v přepočtu téměř 7000 korun.
A takový Zadar postihuje i opalování bez plavek na balkonech, které považují za veřejný prostor, kam je vidět z ulic i z okolních domů.