Starosta města Grenoblu Eric Piolle nošení burkin pro muslimky povolil. Těžko říct, jestli jde z jeho strany o hluboké přesvědčení, nebo o předvolební kalkul – v Grenoblu je mnoho voličů muslimů.
Zájem se tak vrací na předkrizovou úroveň, v některých obchodech ji převyšuje. Přes přetrvávající problémy s dodávkami jsou prodejci tímto zbožím dostatečně zásobeni.
Jihofrancouzské město Grenoble tento týden povolilo nošení muslimských plavek, tzv. burkin, v bazénech. Neúspěšná prezidentská kandidátka Le Penová a další chtějí burkini zakázat zákonem.
Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj hendikep věnují práci pro ostatní. Porota v tomto roce vybírala z 21 kandidátů a kandidátek.
Například Split vydal brožuru, v níž je i dopis starosty. Ten turisty vítá, ale zároveň jim jasně vzkazuje: respektuje to, že nejste ve městě sami, žijí tady také místní lidé.
Zatímco se na českých koupalištích zvedl odpor vůči tzv. burkinám, v zahraničí jsou běžné. V Hurghadě se v nich ženy koupou bez omezení, pravidla určují jen materiál, ze kterého mají být vyrobeny.
V Česku vyvolala fotografie z pražského akvaparku zachycující ženu v plavkách zahalujících celé její tělo debatu o tom, zda patří burkiny na české pláže a vodní břehy.
Středočeská hygienická stanice se nebude zabývat sporem o burkiny v Čestlicích. Není to totiž v její kompetenci. Serveru iROZHLAS.cz to řekla ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví.
Ženy se můžou napříště v Ženevském jezeře a v řece Rhoně koupat "nahoře bez" beze strachu, že jim za to bude hrozit postih. Vláda kantonu na jihozápadě Švýcarska totiž vyhověla petici zorganizované jednou z pokutovaných a zrušila nařízení z roku 1929, které koupání s odhalenými ňadry zakazovalo, informoval místní tisk.
Francouzský nejvyšší správní soud dnes pozastavil platnost zákazu nošení burkin na plážích, který zavedly téměř tři desítky pobřežních měst a obcí. Soud rozhodoval o případu jednoho z měst, podle francouzských médií by se však verdikt měl stát precedensem i pro ostatní. Zatímco představitelé muslimů zrušení zákazu plavek zakrývajících celé tělo přivítali, starosta jedné z obcí kontroverzní omezení nehodlá navzdory názoru soudu odvolat.
Burkiny - plavky, které podle některých francouzských politiků můžou vyvolávat strach z terorismu. A tak se v nich už na čtyřech místech ve Francii na pláž nesmí. Plavky, které pokrývají celé tělo od hlavy až k patě, nevznikly na Blízkém východě, v Evropě, nebo v Africe, ale v Austrálii. Přišla s nimi Aheda Zanneti, Libanonka, která žije od dětství v Sydney a její klientelu zdaleka netvoří pouze ženy s muslimskou vírou.
Kdyby krátce před tím Američané na atolu Bikini neprovedli jaderný test, možná by se dvojdílně plavky jmenovaly jinak. Přesně před 70 lety se o titěrných dvoudílných plavkách začalo mluvit. Modelkám se do nich zpočátku vůbec nechtělo.
Do plaveckého bazénu v Rychnově nad Kněžnou už nesmí nikdo v kraťasech nebo bermudách. Důvod? Znečišťují podle provozovatele vodu, a to nejen věcmi, které lidem vypadají z kapes, ale i chemickými látkami a špínou, které z nich unikají. Jejich kovové ozdoby a zipy navíc také ničí tobogán.
V Japonsku představili protiradiační plavky. Tamní výrobce tak reaguje na pokračující problémy jaderné elektrárny Fukušima. Provozovateli elektrárny, společnosti Tepco, se totiž stále nedaří zastavit únik radioaktivní vody. Výrobky jsou určené hlavně pro pracovníky ve Fukušimě a jejím okolí.
Slavností pruhovaných plavek dnes ukončí plaveckou sezonu v Třeboni. Poetická akce začne ve čtrnáct hodin na břehu rybníka Svět, konkrétně na pláži Ostende, a pokračovat bude až do večerních hodin. K poslechu zahrají hudební uskupení složené z různých formací včetně členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Americký plavec Michael Phelps představil v New Yorku spolu s reprezentačními kolegy Ryanem Lochtem a Natalií Coughlinovou plavky s názvem Fastskin3. Nový model má na olympijských hrách v Londýně v létě příštího roku přinést další vlnu světových rekordů.