Na celé stezce je asi patnáct zhruba dva a půl metru vysokých sloupků se směrovkami, kromě toho jsou i na stromech nastříkané značky – žlutý čtverec s černou siluetou vlka.
„Zákazníci se k nám nemůžou dostat. Jsme v šedé bezpečnostní zóně, a abyste sem mohli přijít, tak potřebujete QR kód nebo rezervaci,“ popisuje šéf francouzské restaurace Antoine.
„Místo metody biče, poplatků, zdražování, parkování a signalizace, že turisty nepotřebujeme a nechceme, máme nabídnout komplementární služby, které lidi vytáhnou z cílových destinací,“ říká ekonom.
Z města Cogne v italských Alpách záchranáři evakuovali za pomoci vrtulníků na 1800 turistů. Město je odříznuté od zbytku světa kvůli víkendovým bouřím, které vyvolaly sesuvy půdy.
Podle místních médií starosta katalánské metropole Jaume Collboni oznámil, že radnice tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.
Kancelář ombudsmana vyzvala například k šetrnějšímu přístupu k vodě, jejíž spotřebu cestovní ruch výrazně zvyšuje, či k větší ochraně pláží před nelegálními stavbami.
Benátští radní chtějí opatřením snížit nadměrnou turistiku. Podle starosty města Luigiho Brugnara je poplatek nejschůdnější variantou, jak jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii ochránit.
Demonstranti požadují, aby úřady zajistily kontrolu dodržování pravidel pro prázdninové pronájmy, omezily nákup nemovitostí lidi, kteří na ostrovech nebydlí, či zavedly ekologickou daň pro turisty.
Systém zpoplatněného vstupu benátská radnice poprvé spustí v období od 25. dubna do 5. května, kdy se v Itálii slaví osvobození od nacismu a fašismu a První máj.
Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také oblíbené lázně Modrá laguna a geotermální elektrárna Svartsengi, kde nyní stojí ochranná bariéra.
„Mikulov vybere od všech ubytovatelů peníze, jako kdyby byla obložnost, což je úplně směšné. Radnice nechce a neumí vybírat, chce trestat ty, kteří platí,“ tvrdí hoteliér Vít Buchta.
Soud řeší dohromady dva případy úmrtí českých turistek v Rakousku z let 2019 a 2020. Obžalovaní jsou dva muži, kteří horské výstupy pořádali. Hrozí jim až šest let za mřížemi.
„Celková návštěvnost v letní sezoně poprvé překonala výsledky z předcovidového roku 2019,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula.
Mezi zraněnými nejsou podle mluvčího ministerstva cizí státní příslušníci, tedy ani Češi. Pro celý Egypt eviduje úřad 2580 Čechů registrovaných v cestovatelském systému Drozd.
Turisté přes letní prázdniny přispívali tak, že kdo si koupil jízdenku na lanovku na vrchol Sněžky, tak z celkové částky mířilo pět korun pro brněnský dětský hospic.
Místní média uvedla, že policista zahájil palbu na izraelské turisty. Podle televizního kanálu Extra News se útok stal v místě Pompeiova sloupu, známé antické památky, zraněna byla ještě další osoba.
„Každý rok nám to vykradli,“ říká Dominika Lomová. Hotel proto zvažoval možnost, že samoobslužné bary zruší. Vzhledem k tomu, že je měsíčně navštíví až 500 turistů a většina zaplatí, je ale zachoval.
Oblast kontrolují také hasiči. Místo prohlédli bezpilotními prostředky s termokamerou. V případě požáru jsou zde podle nich složité podmínky pro zásah.
Za důležité téma považuje Herget neochotu některých podniků přijímat platební karty. „Musí si uvědomit, že pokud nebudou karty brát, tak přichází o zákazníky,“ zdůrazňuje.
Letos se počet návštěvníků hor promítl taky na tržbách za ubytování. Padesátiprocentní vytíženost hlásí vedoucí chaty Šumná. „Tím, že je finanční nejistota, tak lidé tolik neutrácejí,“ hodnotí.
Turistům, kterým letošní požáry Rhodosu zkazily letní odpočinek, nabídne Řecko týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku. Evakuováno muselo být na 25 000 lidí.
Zdražování je prý velkým tématem i pro chorvatský tisk, protože kupní síla zdejších obyvatel je ještě nižší, než je tomu v případě Němců, Čechů nebo Poláků.