Arménské království na jihu Turecka? Tatra kolem světa 2 objevuje historii Malé Asie
Mimo civilizaci se vydala z tureckého pobřeží Středozemního moře expedice Tatra kolem světa 2. Kvůli neustálým policejním kontrolám a sílícímu napětí v časech koronavirové pandemie zamířili cestovatelé do opuštěných stepí ve středu Anatolie. Cestou se ale rozhodli udělat ještě jednu větší zastávku, tatrovku zaparkovali u ruin legendami opředeného křižáckého hradu.
„Cesta nahoru je dost kluzká. Jsou tu velké kameny,“ popisuje Radiožurnálu cestovatel Marek Havlíček při výšlapu na kopec nad řekou Ceyhan, která se o pár desítek kilometrů jižněji vlévá do Středozemního moře. „Před chvílí pršelo, takže to všechno klouže. Občas se musí člověk přidržovat rukama, aby nespadl s kamerou, baťohem,“ dodává.
Už skoro měsíc čeká cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku na to, jak se vyvine situace kolem koronavirové pandemie. Během toho navštívila Hadí hrad. Více si poslechněte v reportáži Matěje Skalického
V zádech má část posádky, která se s ním vydala k Hadímu hradu, Turci mu říkají Yılankale. Podle legendy ho obývala mytická bytost Shahmaran – napůl žena, napůl had.
„Jsme na kopci, který má asi 190 metrů. Trochu mně to tu připomíná výhled z hory Říp. Ať se podívám doleva nebo doprava, tak z místa, kde stojím, vidím kolem dokola spoustu políček a zbytky zříceniny,“ hlásí Marek z vrchu kopce.
Nad troskami vlaje dnes turecká vlajka, někdy na přelomu 12. a 13. století tento hrad ale zbudovali Arméni, kteří utekli před invazí seldžuckých Turků pod Kavkazem. U Středozemního moře v tehdejší oblasti Kilíkie si založili své exilové království, kterému historici také přezdívají Malá Arménie.
TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK
Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.
Kilikijský stát byl velkým spojencem evropských křižáků, kteří už při své první výpravě v 11. století na Blízkém východě založili několik panství, včetně Jeruzalémského království nebo Edesského hrabství na Eufratu, které s Malou Arménií sousedilo. Místní arménská exkláva existovala do 14. století, kdy si oblast podrobili nejprve egyptští mamlúci a následně samotní Turkové. Arménská menšina tu byla až do genocidy v roce 1915. Hrad nad řekou Ceyhan přetrval dodnes.
„Byla tu brána s dřevěnou závorou a možná nějaká velká padací mříž. Nad bránou je díra, ze které asi lili na dobyvatele rozžhavené olovo nebo olej,“ odhaduje Marek při prohlídce okolí a obdivuje, jak jsou dodnes hradby i s několika věžemi zachovalé.
Zlomit nás může jen psychika, ví posádka Tatry kolem světa 2. Konec expedice si ale nepřipouští
Číst článek
Před pár lety Turci celý komplex opravili, aby sloužil k poznání turistům ze všech koutů světa, včetně tatrovácké expedice.
Po náročných dnech, kdy posádku na tureckém pobřeží Středozemního moře a v Hatayské provincii u syrských hranic dokola kontrolovali policisté a vojáci, je prý výlet na opuštěný hrad vítaným duševním odpočinkem. Nadále sice platí, že výprava chce co nejdřív do Gruzie nebo Ruska, objevování Malé Asie ji i za této mimořádné situace ale baví.
„Nabíjí nás to energií,“ přitakává Marek a očima hledá v dáli špičaté vrcholky hor zalité mlhou. Za vápencovým pohořím Taurus čekají výpravu opuštěné stepi centrálního Turecka a plno dalších lekcí z místní kultury a historie, na které by možná jinak nezbyl čas.