Hasičský vůz se při záchraně osob ze zatopených oblastí převrátil na podemleté silnici. „Pod cisternou vážící pětadvacet tun se utrhla krajnice a vůz se i s hasiči převrátil,“ řekl Kuchař.
Tatra se zřítila poblíž afghánských hranic v Tádžikistánu. Posádka vyvázla bez vážných zranění, na místě zůstává jen zakladatel projektu Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček.
Oranžová plastová tatrovka kdysi nemohla chybět u žádného domu ani na žádném pískovišti. V 90. letech jejich výroba skončila a několik generací dětí o tuto ikonickou hračku přišlo. Až do roku 2014.
De Baar bude řídit nový závodní speciál Tatra Buggyra Evo3. Za Buggyru pojedou v soutěži kamionů ještě Jaroslav Valtr starší a Daniel Stiblík. Rallye Dakar startuje v Saúdské Arábii 5. ledna.
V současné době ministerstvo podle Cupákové má možnost urychleně nakoupit vojenský materiál za 2,8 miliardy korun, většinou jde o nákladní vozy Tatra. Úřad proto provedl revizi svého rozpočtu.
Škola přitom dlouho zvažovala, jestli se do stavby silničářského auta vůbec pustí, říká vedoucí odborného výcviku v bydžovské škole Aleš Novák. „Nevěděli jsme, jestli to zvládneme.“
Investičním hitem poslední doby je podle deníku E15 uran. A národního technické muzeum koupí závodní kamion Tatra T815, píše Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Berlínské tatry tak budou v provozu ještě pár týdnů a možná i několik měsíců. Od strojů, které postavili dělníci ve vršovické ČKD, se ale dost proměnily.
Expedice vyrazila z Prahy 22. února. Kvůli koronavirové pandemii posléze uvízla na tři měsíce nejprve v Turecku a poté v Íránu. Odtamtud musela posádka zkraje září odcestovat.
Firma se sídlem v Kopřivnici na Moravě kromě známých nákladních vozidel vyráběla také letadla, vojenská vozidla a dokonce i unikátní Slovenskou strelu – motorový vlak řady M 290.0.
„Vyčerpání je veliké. Za poslední tři dny jsem spal tak čtyři nebo pět hodin,“ popsal cestou taxíkem na Mezinárodní letiště Imáma Chomejního v Teheránu šéf tatrovácké posádky Marek Havlíček.
Sumerský Epos o Gilgamešovi, španělská Píseň o Cidovi nebo staroanglický Beowulf... svůj hrdinský epos ale mají i Íránci. Jmenuje se Kniha králů a před tisíci lety ho napsal básník Firdausí.
Jak tatrovácké posádce vysvětluje místní třicátník Mahmoud, pro Íránce byly lázně vždy místem setkávání a očisty, někteří si tu myli dokonce své oblečení. Íránci při koupelích debatovali i relaxovali.
Tak jako jinde ve světě i v Turecku se kvůli koronavirové pandemii snaží obyvatelé nevycházet ze svých domovů. Mimo velká města ale život plyne bez větších omezení dál.
Turecká Kappadokie vypadá jako z jiného světa, před miliony lety ji vytvořily sopečné erupce. Lidé si do usazeného popelu a lávy vytesali domy, kostely i města, která obvykle lákají davy turistů.
Po náročných dnech, kdy posádku na tureckém pobřeží Středozemního moře a v Hatayské provincii dokola kontrolovali policisté a vojáci, byl výlet na opuštěný hrad vítaným duševním odpočinkem.
Turci na ně přes den volají policii a v noci je pak ve stanech budí vojáci se samopaly a teploměry. Dobrodruzi z expedice zažívají v době koronavirové pandemie na jihu Malé Asie náročné dny.
Stánky s pikantním kebabem a přeslazenými cukrovinkami. Tak to vypadá na tržištích v tureckém Istanbulu. Na své cestě přes 70 států planety je navštívila i expedice Tatra kolem světa 2.
Příští kilometry expedice povedou do Slovinska a Chorvatska. I tam možná kolem cesty bude šplouchat voda jako na Balatonu. Vůbec poprvé za dosavadní cestu ale bude slaná.
Třicet let po návratu expedice Tatra kolem světa se před veřejností otevírá možnost zhlédnout unikátní filmy z objezdu zeměkoule. Promítání v budově Českého rozhlasu je nachystáno už na tuto sobotu.
Bude mu 83 a nedá mu spát, zda letos vyrazí opět do Pyrenejí, nebo si střihne cestu napříč Mongolskem. Zvažoval i Sibiř. „Tam jsem ještě nebyl,“ přiznává Stanislav Synek, který byl součástí expedice.