Zdolal Gašerbrum průkopnickou cestou. Ztratil jsem tam 14 kilo svalů, teď nikam nechci, říká
Do konce července letošního roku byla jihozápadní stěna jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I považována za nezdolatelnou. Horolezec Marek Holeček spolu se Zdeňkem Hákem to zvládli a dosáhli tak fenomenálního úspěchu. Bude nyní na Gašerbrumu Holečkova cesta? „Tak samolibý pitomec nejsem. Nazval jsem ji Satisfaction neboli zadostiučinění,“ říká horolezec.
Marek Holeček se o výstup jihozápadní trasou v minulých osmi letech neúspěšně pokoušel čtyřikrát. Přinejmenším při dvou těchto pokusech mu šlo bezprostředně o život, při dalším pak zahynul tehdejší předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý.
„Byl to můj letitý kamarád a spolulezec. Přímo před mýma očima tam odešel na onen svět. To jsou momenty, se kterými se člověk musí vyrovnat a zamyslet se, jestli náhodou netahá čerta za ocas,“ připouští.
Přesto ale zvítězila touha udělat nový průstup místy, kde nikdo nikdy nebyl. Navíc alpským stylem, tedy s minimálním technickým vybavením, bez přídavného kyslíku a pomoci jiných lidí. „Zabalíte si 'batoh štěstí', který nesmí vážit víc jak osm kilo. V tom musí být spacák, jídlo, stan a lezete pořád vzhůru. Cesta na vrchol nám trvala šest dní, sestup dva.“
„„Horolezectví není běžný sport. Ztrácíte tři čtvrtě kila svalové hmoty denně a nemůžete v půlce jen tak přestat, chcete se přeci vrátit dolů. Přišel jsem o 14 kilo svalů, teď se cítím jako sušinka. A psychika dostává taky zabrat.“
Marek Holeček (horolezec)
Nic pro obyčejné smrtelníky
Horolezci spí na kolmé skále. „Do ledové stráně nejdříve musíte vysekat polici, to zabere třeba tři hodiny a člověk tam sedí jak havran. Jen si přes sebe dá plachtu, aby neviděl tu hrůzu pod sebou. Člověk se musí naučit usnout a spát na povel. Odpočívat musíte,“ zdůrazňuje.
Cela výprava zabrala zhruba 45 dnů, rychleji to nebylo možné. „Pro člověka z nížin je nutná aklimatizace, já jsem si zvolil takovou šokovou terapii: ze základního tábora v 5000 metrech během pár hodin vyběhnete do 7000, přespíte tam a zase se rychle vrátíte. Takhle to děláte tři týdny a zvykáte si. Člověk ale musí znát své tělo,“ popisuje.