Sníh bude postupně měnit strukturu, bude vlhký, začne sesedávat, říká meteorolog Josef Hanzlík. Sníh by podle něj mohl vydržet nejméně deset dnů, tedy tak dlouho, jak vidí předpovědi.
Během noci ze soboty na neděli se v celém Česku obnoví oblačnost a mlhy. Večer se pak mohou sněhové vločky objevit i v nižších polohách kolem 600 metrů nad mořem.
Meteorologická stanice blízko vrcholu Malý Děd v Jeseníkách hlásila v 8.00 pět centimetrů sněhu. „Další sníh na horách bude padat nejdříve na konci října,“ oznámili meteorologové.
Přesné souřadnice J1 nebyly veřejnosti oznámeny, protože hora se nachází v chráněné oblasti, vrchol podle vědců neupoutal pozornost, protože není příliš viditelný.
„Máme rádi kopce a vždycky nás lákalo, mít přehled o tom, na kterých jsme byli, jaké za to stojí, jak jsou těžké a na jaké kopce už v životě nepůjdeme.“ říkají zakladatelé Patrik a Věra Drhlíkovi.
Ultramaratonkyně Lenka Poláčková, dříve Vacvalová, letos vystoupila jako první Slovenka na Everest bez použití kyslíku. „Emoce tam nepotřebuješ, ty jsou energeticky náročné,“ říká v podcastu Expedice.
Horská služba vyjela minulý týden k celkem 216 případům. „Když jdu na horskou túru, ať je to alespoň tříčlenná skupina a ať si výlet dobře naplánují,“ opakuje základní doporučení Marek Fryš.
„Když horská služba zasahuje ve větší vzdálenosti od hlavní přístupné trasy, tak operace vyjde až na 430 eur. Občany České republiky ale neúčtujeme,“ říká šéf krkonošské horské služby Pavel Cingr.
Konec lyžařské sezony komplikuje teplé počasí napříč republikou. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy. Lyžaři se tak soustřeďují do skiareálů, které ještě fungují.
„Muž prodělal těžké polytrauma, je napojený na umělou plicní ventilaci,“ uvedl mluvčí nemocnice. Muž byl v bezvědomí a podchlazený, na plicní ventilaci jej napojila již posádka záchranného vrtulníku.
„I přes veškerá upozornění se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění terénu dochází k úrazům,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.
„Řešit všechno umělým sněhem není správná cesta,“ říká přírodovědec Jakub Hruška. „Bez něj to v podstatě nejde,“ konstatuje ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
V roce 1971 byla podepsaná Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů, nejohroženějších systémů planety. Úmluva chrání i mokřad na Jizerce s názvem Vyhlídková louka.
V této zimě zatím napadlo průměrné množství sněhu. Jenže zima je jako většina předchozích nadprůměrně teplá. Proto ani na horách z napadaného sněhu v polohách pod 1000 metrů nad mořem moc nezbylo.
V Krkonoších platí výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Na Sněžce zemřeli v pondělí dva lidé. Podle záchranářů šlo o polské turisty, kteří z vrcholu spadli do údolí říčky Lomniczky.
Neděle byla slunečná, což se projevilo i na parkovištích. Plná byla v horském sedle pod Šerlichem na hřebeni Orlických hor nebo krkonošských střediscích, dopravu tam proto mnohdy řídili policisté.
Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, platí zejména pro oblasti Prachatic a Vimperka, pro jihozápad Plzeňského kraje a východní okresy Královéhradeckého kraje.
Svaz lyžařů České republiky hledá způsob, jak od lidí získat peníze na úpravu běžeckých stop a případné doplňkové služby, protože dobrovolné příspěvky náklady nepokryjí.
Vodu systém čerpá z řeky Bělé, která protéká jen pár metrů od zasněžovací stanice. Uvnitř už zařízení pracuje na plné obrátky a odpovídá tomu i všudypřítomné hučení.
Třiačtyřicetiletý Čech podle Horské záchranné služby po pádu upadl do bezvědomí. Na místo zamířily kromě horské služby i týmy leteckých a pozemních záchranářů, ale jejich snaha byla marná.
Soud řeší dohromady dva případy úmrtí českých turistek v Rakousku z let 2019 a 2020. Obžalovaní jsou dva muži, kteří horské výstupy pořádali. Hrozí jim až šest let za mřížemi.