Náklady rostou, dárců ubývá. I proto musí v útulcích omezit přijímání nových zvířat
Provozovatelé útulků registrují v souvislosti se všeobecným zdražováním odliv dárců. Peněz přitom zařízení pro opuštěná zvířata potřebují víc, protože i jim rostou náklady na provoz. Pokud nechtějí snížit kvalitu péče o zvířata, musí jich mnohde přijímat méně než v minulosti.
„Ubylo nám dárců. Ti, kteří zůstávají, nás podporují třeba menšími částkami než v minulosti,“ říká Anna Matoušková, předsedkyně spolku Buldočí naděje, který pomáhá opuštěným psům. Současná ekonomická situace už podle ní dopadá i na útulky, které o zvířata pečují.
Náklady rostou, dárců ubývá. I proto musí v útulcích omezit přijímání nových zvířat
Přichází totiž o dárce. „V minulých letech se na nás už v tuto roční dobu obracely i firmy, které nám chtěly darovat větší nebo menší finanční dar. A těchto firemních dárců letos taky ubylo. Asi prostě každý více šetří,“ dodává Matoušková.
Na účtech tak má řada útulků méně peněz, přitom i pro ně je teď vše dražší. „Ať už jsou to krmiva nebo veterinární péče, pohonné hmoty. Takže začíná to být takový složitější,“ krčí rameny Matoušková.
Méně dárců má podle vedoucí Hany Dědochové i Útulek Ligy na ochranu zvířat v Olomouci. „Na transparentním účtu je znát, že těch darů chodí mnohem méně,“ konstatuje Dědochová.
Jako příklad uvádí kalendář, který každoročně díky penězům dárců útulek vydá, aby si na svou činnost vydělal. Letos ale tisk kalendáře podpořilo o polovinu méně lidí než v minulých letech. „Kalendář málem nebyl,“ uvádí.
Peníze útulek přitom potřebuje i kvůli rostoucím nákladům na energie. Podle Dědochové se snaží ušetřit například tím, že nevyužívají všechny budovy. Zároveň omezili i počet přijímaných zvířat.
„Máme jich méně a ani jich víc nabírat nechci, protože nevím, jestli bych v těch ostatních budovách mohla zapojit vytápění,“ popisuje situaci. Podobně reaguje i Anna Matoušková. Aby její spolek nesnížil kvalitu péče o opuštěné psy, přijímá jich méně.