„V březnu ceny proti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot,“ řekla Pavla Šedivá ze statistického úřadu.
Za zdražování může podle Českomoravské drůbežářské unie několik faktorů. Kromě dopadů ptačí chřipky a zdražování krmiv se projevuje i přestavba klecových chovů, které budou od roku 2027 zakázané.
Zdražení umožní nová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí. Třeba v Ostravě si klienti kvůli vyhlášce připlatí asi o 460 korun více za měsíc. S úhradou poplatku mohou pomoci příspěvky a dávky.
„Lednový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin a bydlení," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.
Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 Kč. Nafta je dražší o 65 haléřů.
„Spotřebitelé před lety začali preferovat tučnější mlékárenské výrobky. Máslo má konkurenci v dalších mlékárenských produktech a to je důvod ke zdražování,“ komentuje agrární analytik Petr Havel.
Místopředseda ANO Karel Havlíček v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či daň z přidané hodnoty, která je podle něj vyšší než v jiných zemích.
Čokoládový Mikuláš, perník, jedna menší čokoláda a pár mandarinek vyjde na asi 120 korun. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ceny poskočily nahoru o jednotky procent.
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 35,79 koruny, před týdnem byl o čtrnáct haléřů levnější. Nafta zdražila o osm haléřů.
České domácnosti se i přes rostoucí ceny školních pomůcek i další nezbytné výbavy do školy nepotřebují zadlužovat. Půjčku si na ně potřebují vzít tři procenta českých rodičů.
Prodejna nabízí hlavně trvanlivější potraviny, například maso tam lidé koupí jen uzené. Rozdíl v ceně nákupu je oproti průměru v supermarketu výrazný, někdy lidé zaplatí i o polovinu méně.
Český rozhlas a server iROZHLAS.cz zjišťovaly ceny potravin po celém Česku už počtvrté a znovu se potvrdilo, že jsou v supermarketech v jednotlivých městech prakticky totožné.
Více než polovina respondentů podle průzkumu Ipsosu hypotéku odložila kvůli vyšším životním nákladům, které přineslo zdražování. Váhání u více než třetiny vyvolávaly i vyšší úrokové sazby hypoték.
Stát sice letos zvýšil příspěvky o 12 korun na jedno dítě a zdražilo i školkovné, podle provozovatelů to ale nestačí. Většina skupin totiž sídlí v nájmech a ty zdražují ještě víc.
Podle DPA panuje v OSN akutní nedostatek peněz. Jen 142 z 193 zemí totiž za rok 2023 zaplatilo své členské příspěvky, vyplývá z údajů instituce. Mezi chybějícími platbami je mimo jiné ta od USA.
Nejnižší roční míru inflace Eurostat v únoru naměřil v Lotyšsku a v Dánsku, naopak nejvyšší inflaci mělo Rumunsko, a to 7,1 procenta, a Chorvatsko s hodnotou 4,8 procenta.
Podle Eurostatu meziroční růst cen olivového oleje v Evropské unii zrychlil hlavně v druhé polovině roku 2023. Ze srpnových 37 procent se v listopadu dostaly až na 51 procent.
Ze školních jídelen odebírá obědy více strávníků než před půl rokem. Vyplývá to z údajů škol v Ostravě, které Český rozhlas oslovil. Na obědy chodí víc žáků i mimoškolních strávníků.
Ceny aut dovezených z Německa podle ředitele Cebie Martina Pajera uměle navyšuje vyšší míra podvodů, jako je stáčení tachometrů, a především zatajování havárií a poškození.
Poslanec opozičního Národního sdružení upozorňuje na to, že tento krok vlády znamená, že se elektřina ve Francii za poslední dva roky zdraží asi o 44 %.
V České republice začalo podle zástupců Ovocnářské unie významnější snižování sadů v roce 2014 po zavedení embarga Ruska na dovoz ovoce a zeleniny z Evropské unie.
Prosincové zpomalení ovlivnily hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Meziroční zdražení uzenin zpomalilo na 0,6 procenta z listopadových 3,4 procenta, uvádí Český statistický úřad.
Obchody v lednu zlevnily potraviny v akci. Meziměsíčně šlo v průměru o šest procent. Vyplývá to z analýzy slevových letáků sedmi největších potravinových řetězců.
V některých pařížských supermarketech Carrefouru se již oznámení o zastavení prodeje produktů firmy PepsiCo objevila a zákazníci většinou na opatření reagovali příznivě, napsala agentura Reuters.