Cenu za architekturu získali autoři rekonstrukce hradu Helfštýn. Porota vybírala ze sedmi finalistů
Českou cenu za architekturu v pondělí dostali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. Ve finále letošního ročníku ceny porota vybírala mezi sedmi díly. Celkově se o cenu ucházelo 170 realizací dokončených v posledních pěti letech. Soutěž pošesté organizovala Česká komora architektů, vítězové si v pondělí pro ocenění přišli do Fora Karlín.
Helfštýn je jeden z největších hradů v ČR a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Olomouckém kraji. Autoři z olomouckého atelieru-r zvolili koncepci respektující historický objekt. Do historické stavby vložili soudobé architektonické prvky a propojili přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná. Zároveň je zjevné, které části stavby jsou původní a které nové.
Po celém Česku se koná Den Architektury. Až do středy se otevírají běžně nepřístupné budovy
Číst článek
Hrad se podle poroty po rekonstrukci stal „prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím netriviálních sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolí pozorovat a vnímat“.
Porota uvedla, že projekt vyjadřuje autonomní smysl architektury jako umělecké a tvůrčí činnosti, která stavbou dává tvar prostoru. Druhým důvodem, proč se porotci shodli na první ceně jednomyslně, byl podle ní ten, že projekt reprezentuje a shrnuje bohatství, životní kvalitu a občanský smysl mnoha kvalitních architektonických prací nominovaných na letošní Českou cenu za architekturu.
Ocenění šesti finalistů
Kromě vítěze dostalo čestná ocenění i šest dalších finalistů. Porotu zaujala přestavba menzy Koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií UK navržená ateliérem Kuba & Pilař architekti. Porotci uvedli, že šlo o jeden z nejlepších příkladů opětovného využití budov v letošním ročníku soutěže. Finalistou se stalo i Komunitní centrum Židlochovice od kanceláře Jura et consortes.
„Kdyby se udělovala cena za urbanismus, byl by tento projekt jednomyslným vítězem,“ uvedli členové poroty.
Nové hlavní vlakové nádraží v Brně vznikne podle návrhu nizozemských architektů. Podívejte se
Číst článek
Dalším finalistou je dům Lazy House Zlín, který vznikl na základě návrhu již loni oceněného architekta Petra Jandy a jeho kanceláře brainwork. V minulosti byli v této soutěži oceněni také autoři z Atelieru bod architekti, jejichž návrh Městské haly Modřice byl letos mezi finalisty; loni už vyhrál další tuzemskou architektonickou cenu, Grand Prix architektů. Letošní vítěze této ceny oznámí pořádající Obec architektů v úterý.
Přeměna a renovace
Finalistou České ceny za architekturu se v pondělí stala i kancelář Papundekl Architekti za Pavilon na pražském Výstavišti. Pavilon s občerstvením je součástí nově obnovené cesty směřující do parku Stromovka a porotu zaujal svou jednoduchostí a účelností. Stavba je podle nich „magnetem pro uživatele parku díky jantarově zbarveným laminátovým panelům, které se na slunci rozzáří“.
Porotce zaujala také úprava Kostnického náměstí v Praze na Žižkově navržená Radmilou Fingerovou a Hanou Špalkovou. Pro porotce představuje citlivou přeměnu a renovaci veřejného prostoru.
Akademie ČCA oceňuje také výjimečné aktivity na poli architektury. V pondělí ho dostala architektka Alice Šimečková za péči o kolegyni Růženu Žertovou.