Fotograf a pedagog Ondřej Durczak bude jedním z diskutérů mezinárodního fóra Meltingpot na festivalu Colours of Ostrava. Jeho dílo nabízí pohled na industriální a „mizející“ Ostravu.
„Kultura tady vždycky byla trochu vyvzdorovaná, a je i teď,“ tvrdí v rozhovoru pro Radiožurnál Monika Horsáková z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
„O opravách se rozhodlo už před 15 lety, svět se mezitím zcela změnil. I s tím jsme museli pracovat. Opravy byly vyčíslené na 470 milionů eur,“ říká ředitel Grand Palais Didier Fusillier.
„Abychom se nebáli, že propadneme dolů, tak – kromě toho, že je položená na kovové konstrukci – jsou v ní ještě dráty,“ popisuje vedoucí hospodářské správy budovy.
„Velký problém je, že v centru bydlí až směšně málo lidí,“ tvrdí pro Český rozhlas Plus popularizátor architektury Adam Gebrian. Co říkají spory mezi řidiči, cyklisty a chodci o stavu českých měst?
Za současným neutěšeným stavem je podle Lukáše Gliniarczyka zanedbaná údržba. Město chce plánovanou přestavbou přebít i pocity strachu, kvůli kterým se mnozí chodci podchodu raději vyhnou.
Mezi architektonické unikáty severu Čech patří podstávkové domy. Nacházejí se především v Lužických horách a koncem května 2025 se některé běžné nepřístupné otevřou veřejnosti.
„Každý architekt si navrhoval chatičku nebo chalupu, takže jsme říkali: fajn, pojďme vybrat to, co je zajímavé,“ říká teoretik architektury Radek Váňa.
Světoznámou architektku Evu Jiřičnou v pondělí na Pražském hradě medailí Za zásluhy ocenil Petr Pavel. Zlínská rodačka žije a pracuje střídavě v Praze a v Londýně, kam v roce 1968 nuceně emigrovala.
„Projekt Architektura ČSSR 58–89 není primárně o prefabrikovaném typu architektury, není o panelácích, ale víc o stavbách kreativních, solitérních až ikonických,“ vysvětluje Vladimír 518.
Město Plzeň začalo chystat muzeum v domě číslo 19 na Klatovské třídě. Vojenské německé velitelství tu 6. května 1945 podepsalo kapitulaci. V pozdějších dobách na místě sídlila Městská vojenská správa.
Opravy kostela svatého Prokopa a svatého Jana Křtitele v Českých Budějovicích skončí v prosinci roku 2025. Celková investice přesáhne 30 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace.
Aby vilky nebyly uniformní, lidé si je měnili podle svého. „Někteří si řekli: Proč kolečka, proč ne čtvereček, obdélníček, áčko, háčko, elko, trojúhelníček… Ti odvážnější zvolili kosočtverec.“
Na proměně New Yorku se z velké části podílí i občanské iniciativy. „Někteří lidé se zajímají o architekturu, jiní o ekologii a některým jde prostě jen o to, co se děje v okolí,“ přibližuje Hanhardt.
Pokud byste v centru Prahy chtěli někde na chvilku v klidu a tichu spočinout, můžete nedaleko Nuselského mostu projít Horskou ulicí a vejít do romantické Zahrady Ztracenky.
Nově zrekonstruované obchodní centrum Máj budí ve společnosti diskuze nejen o hranici umění a kýče, ale také o tom, jak přistupovat k ochraně kulturních památek.
Znovuotevření obchodního domu Máj na pražské Národní třídě provázela srovnání s Matějskou poutí a Las Vegas nebo slova o zničení památkově chráněné budovy. Rekonstrukce domu stála 4,5 miliardy korun.
Montovaný dům byl postavený na přelomu 50. a 60. let. Navržený byl jako prototyp zamýšleného, ale nerealizovaného projektu levného, dostupného a kvalitního domu pro nejširší vrstvy obyvatel.