Místo košťat plastové tyče. Češi se poprvé chystají na mistrovství světa ve famfrpálu

I když si čeští fotbalisté na letošním mistrovství světa nezahrají, máme vůbec poprvé v historii šanci s jiným sportem. Česká republika totiž sestavila svou famfrpálovou reprezentaci, která 27. června odjede do Florencie a utká se tam s dalšími 28 zeměmi o titul mistrů světa. 

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trénink českého národního týmu na blížící se mistrovství světa ve famfrpálu.

Trénink českého národního týmu na blížící se mistrovství světa ve famfrpálu. | Foto: Ondřej Hujňák

Kouzelnický sport famfrpál z knih J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi je hra, při které se lítá na košťatech. A právě tomu se chtěli před více než 13 lety přiblížit američtí studenti, když v kápích a s košťaty mezi nohama začali běhat po hřišti.

Dnes už sport vypadá mnohem profesionálněji a podrobná pravidla mají 200 stránek. Základ ale zůstává stále stejný.

Pravidla famfrpálu

Famfrpál je kontaktní hra. Každý tým tvoří sedm hráčů. A hraje se dvěma, respektive třemi typy míčů.

Tři střelci, kteří se camrálem snaží strefit do jedné ze tří obručí na protivníkově straně. Brankář se jim v tom snaží zabránit. 

Dalšími hráči jsou dva odražeči, kteří se snaží protivníky vybít a na chvíli je tak vyloučit ze hry. K tomu se používají potlouky, které jsou ve hře celkem tři.

Posledním hráčem je chytač. Ten se ke hře připojí až po několika minutách. Jeho cílem je chytit zlatonku, čímž se ukončí hra. Zlatonka je tenisový míšek, schovaný v ponožce, kterou má nestranný hráč připevněnou suchým zipem k dresu.

Za prohození camrálu jednou z obručí získává tým 10 bodů, za chycení zlatonky 30.

„Famfrpál je sport, o kterém moc lidí neví - což je škoda, protože jako komunita je výrazně inkluzivnější než většina ostatních sportů. Může ho hrát atlet s ragbistou a strategicky přemýšlejícím nesportovcem, a každý bude mít v týmu svou právoplatnou roli. Spojuje v sobě dynamičnost házené, kontakt z ragby a inkluzi pravého sportovního ducha,“ líčí pro iROZHLAS.cz jeden z hráčů Matěj Ballaty.

Právě na to jsou hráči velmi hrdí. Famfrpál je totiž skoro jediný smíšený sport a má i své „genderové pravidlo“. Nikdy nesmí být na hřišti více než čtyři hráči (z celkových sedmi) jednoho pohlaví. Pravidla ale myslí i na ty, kteří se jednoznačně necítí ani jako muž, ani jako žena, a proto na hřišti mohou být třeba čtyři dívky, dva kluci a jeden hráč, který je nebinární nebo genderově fluidní.

Létání na koštěti?

„Všichni se vždycky ptají: 'A jak lítáte?'“ směje se Marie Němečková, která se stará o PR české famfrpálové asociace. Jak ale sama zdůrazňuje, od svých kouzelnických kořenů se famfrpál v posledních letech snaží odprosit.

Hráči už nenosí kostýmy a z košťat se staly obyčejné lehké plastové tyče. Ostatně chodícím důkazem toho je i zakladatel brněnského týmu Ondřej Hujňák - jeden z prvních, kteří famfrpál do Česka přivezli.

Knihy britské spisovatelky sice jako dítě četl, ale rozhodně o sobě prohlašuje: „Nejsem fanoušek Harryho Pottera, ale jsem velký fanoušek famfrpálu.“

Zápas z letošního evropského poháru v Pfaffenhofenu, konkrétně zápas Pressburg Phantoms proti Dublin Draiochta, který Slováci (Bratislava) prohráli 90-30. Tedy za stavu 60-30 se Irům ještě povedlo chytit zlatonku. | Foto: Ondřej Hujňák

Maséři i nosiči pití

Podobně jako většina ostatních studentů se i on s famfrpálem setkal na výměnném pobytu Erasmu. Odtamtud se ho stejně jako Markéta Šťovičková, která založila tým v Olomouci, rozhodl přivést do Česka. Sport se u nás hraje necelé tři roky a reprezentace zatím pozvolna sbírá zkušenosti a jen velmi těžko hledá finanční podporu. Hráči si tedy cestu na mistroství i vybavení musí platit sami.

Naopak ve Spojených státech nebo třeba Francii se už v podstatě dá mluvit o poloprofesionálním sportu. Jejich týmy budou na mistroství světa doprovázet třeba maséři nebo i nosiči pití, popisuje Němečková.

Není proto překvapivé, že právě země, kde se sport hraje dlouho a kde si už famfrpál získal větší oblibu, jsou jasnými favority mistroství. Patří mezi ně i Spojené království, tedy rodná země Harryho Pottera, Austrálie, Mexiko, Belgie nebo Německo, jak upozorňuje kapitán pražského týmu Michael Škácha.

Sestavování reprezentace

Dlouho to vypadalo, že letos se zapojí všechny kontinenty. Ale Uganda, ve které se jako jediné africké zemi famfrpál hraje už několik let a která se na mistroství chystala, nakonec svou účast zrušila. Hráči nedostali víza.

Sestavování národního týmu nebylo vůbec lehké. Na mistroství může jet až 21 hráčů, ale v Česku jsou aktivní týmy pouze v Praze, Brně a Olomouci. Proto famfrpálová asociace přes facebook oslovila i české studenty v zahraničí.

„O české národní reprezentaci jsem se dozvěděla během britského turnaje od jiné české hráčky,“ popisuje Kamila Boháčová, která hraje famfrpál za Glasgow. Možnost přihlásit se na mistrovství světa prý musela využít.

Trénink národního týmu | Foto: Ondřej Hujňák

Derby se Slovenskem

Kromě České republiky se mistrovství poprvé zúčastní třeba Vietnam, Nový Zéland nebo Island. Ale asi nejzajímavější zápas českou reprezentaci čeká se Slovenskem, které si vylosovalo stejnou základní skupinu.

„Oba týmy budou chtít dokázat, že jsou ve famfrpálu lepší. A protože ani jeden tým není horkým favoritem na vítězství celého poháru, bude to takové naše malé finále, které rozhodně plánujeme vyhrát,“ uzavírá Hujňák.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme