Koronavirus mění každodenní zvyky. Francouzi vymýšlí, čím nahradí políbení na uvítanou
Pandemie koronaviru změnila každodenní zvyky. Zasáhla dokonce i do způsobu, jakým se lidé vítají. Místo podávání ruky si někteří jen mávají nebo si jen lehce šťouchnou do lokte. Pro některé národy je ale přizpůsobování podstatně složitější. Například ve Francii se totiž na uvítanou líbají.
Kvůli pandemii koronaviru francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran lidem doporučil upustit od zdravení podáním ruky i políbením na tvář. Někteří Francouzi si na to ale jen těžko zvykají.
„Dneska ráno jsem chtěla políbit kolegu v práci a on mi řekl, že raději ne, že si podáme jenom ruku. Nakonec jsem mu ale podala ruku a stejně jsem ho políbila,“ řekla pro televizi France 24 finanční analytička Gaelle Fesslerová.
Účetní Sylvain Jegou se s doporoučením vlády vyrovnal podstatně lépe. „Musíme si na to zvyknout, je to otázka hygieny. Žijeme v pandemii koronaviru. Není nic překvapivého na tom, že v takové době všichni musí respektovat nařízení. Jde o selský rozum,“ uvedla Jegou.
Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tady stále je. Základní opatření musí přetrvat, řekla Merkelová
Číst článek
Pochopit všechny drobné detaily francouzského pozdravu není jen tak. Ne všichni se například shodnou na počtu pus při pozdravu – zatímco většina Francouzů si dává obvykle dvě políbení, na severu může být jen jedno, na jihu tři, a v některých oblastech dokonce čtyři. Neshody jsou i kolem nastavování tváře, doprovodného mlaskavého zvuku nebo třeba umístění rukou.
„Je to takový neviditelný manuál. Neexistuje žádný předem daný kodex. Musíte znát nejčastější zvyklosti a zvyky dané osoby, abyste věděli, jak ji políbit. Když překročíte určité hranice, tak pusu dáváte odlišným způsobem nebo ji nedáváte vůbec,“ vysvětlil už dříve francouzský antropolog David Le Breton.
Jako Číňané
Kvůli epidemiím lidé omezovali zdravení formou polibků i ve 14. století, kdy se po Evropě šířil mor. A i teď někteří Francouzi vymýšlejí jiné varianty vítání.
„S kolegy v práci jsme si řekli, že se tak vítat nebudeme. Zdravíme se teď jako Číňané – nohama,“ řekl televizi France 24 datový analytik Herve Meledje.
Francouzská vědkyně Marie-Claire Villevalová nevylučuje, že Francouzi kvůli pandemii změní své návyky a že se ve způsobu zdravení přiblíží severským státům.