Kyberšikana v Česku. Polovina mladých lidí v Ústeckém kraji zažila urážení nebo ponižování

Urážení, ponižování, ztrapňování nebo sexuální návrhy na internetu zažilo v Ústeckém kraji 47 procent mladých lidí v posledním roce. Je to více než jinde v Česku. Vyplývá to z údajů výzkumu Nadace O2 a Univerzity Palackého v Olomouci. Informovala o tom mluvčí O2 Jitka Pajurková.

Ústí nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě u počítače (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Miika Silfverberg | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

„Čísla z Ústecka jsou oproti ostatním krajům vyšší. S kybernetickou agresí se na Ústecku setkalo o celých šest procent více dětí, než je celorepublikový průměr - 41 procent,“ upřesňuje mluvčí O2 Jitka Pajurková.

Jde podle ní různé formy napadání, sextingu nebo nabourávání se do osobních profilů a účtů.

Děti ztrácejí schopnost komunikovat s okolím naživo. Příčinou je nadužívání moderních technologií

Číst článek

Právě hrozbám, jakými jsou kyberšikana nebo sexting, chce čelit nový vzdělávací program Chytrá škola, který podporuje Nadace O2. „Učí děti i dospělé, zejména rodiče i učitele, jak se chovat bezpečně on-line,“ dodává Pajurková.

Jednou ze sedmi škol z celé Česku, která se už projektu účastní, je Základní škola Mírová v Ústí nad Labem.

„Z praxe víme, že rodiče ani učitelé většinou sami nemají představu o tom, jak se na síti chovat správně a jak bezpečně nastavit a ovládat novou techniku. Dnešní děti jsou před námi několik kroků dopředu, a to se musí změnit,“ popisuje učitel Petr Samec.

Kyberšikaně čelí čím dál více dětí

Počet dětí, které trápí šikana či kyberšikana, pak podle zástupců Linky bezpečí roste. V roce 2018 kvůli tomu Linka bezpečí zaznamenala 2182 telefonátů, e-mailů či chatů. Bylo to o 100 více než o rok dříve.

Kyberšikana je podle vedoucího projektu E-Bezpečí Kamila Kopeckého v současnosti celosvětový problém. V Česku se s ní podle něj setkalo kolem 40 procent dětí a asi deset procent jich zažívá vážnou formu tohoto sociálního jevu.

O Lince bezpečí

Nevíš si rady? Ubližuje ti někdo? Bojíš se? Rodiče ti nerozumí? Nezvládáš to? I v takových případech pomáhá dětem do 26 let Linka bezpečí, která je anonymní a zdarma. Denně se na ni obrátí stovky dětí. Stačí zavolat na 116 111 nebo se podívat na web Linkabezpeci.cz.

Za problém považuje to, že rodiče často nevědí, jak to řešit. Důležité je podle něj hlavně posilování dobrých vztahů mezi dětmi ve školách.

Děti si pak mnohdy neuvědomují, jak může jejich chování na sociálních sítích ublížit třeba spolužákovi, upozornil před časem Jan Melša z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

„Dítě je dehonestováno ze strany svých spolužáků, ze strany těch, kteří zveřejňují své hanlivé komentáře, takzvané hejty, své emoce. Dítě to vnímá tak, že se mu zhroutil svět a má to emotivně tak, že může dojít i k tomu nejhoršímu – tedy sebevraždě,“ popsal už dříve pro Radiožurnál.

Kyberšikana se projevuje například verbálními útoky, průnikem na účet, vyhrožováním a vydíráním, obtěžujícím prozváněním, ztrapňováním pomocí šíření fotografií, videa či zvukového záznamu. Oběti kyberšikany podle odborníků přitom často nevědí, kdo přesně je obtěžuje.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme