Seznámení offline je romantická pohádka, online je to jako chodit na pohovor, srovnává socioložka
Podvodníci na internetu, kteří s obětí navazují romantický vztah a časem si řeknou o peníze, loni připravili 70 tisíc lidí o 1,3 bilionu dolarů, tedy 29 miliard korun. Vyplývá to z údajů americké Federal Trade Commission. Lidé se i přes toto riziko dál seznamují online, i když si často přejí, aby partnera potkali mimo svět internetu. „Seznámení offline glorifikují, je to romantická pohádka,“ říká socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová.
Zatímco pravidla, jak se bezpečně poprvé sejít s člověkem z internetu, jsou poměrně známá – domluvit si schůzku na veřejném místě, nesdělovat o sobě příliš osobních informací a nenechat se do ničeho tlačit –, varování před online romantickými podvody se teprve formulují.
Jak fungují dnešní seznamky a jak na nich být úspěšný? Jak vyplnit profil a udržovat zajímavou konverzaci? V čem to mají při seznamování složitější muži a v čem zase ženy? Uslyšíte v rozhovoru
Podle americké Federal Trade Commission připravili podvodníci v roce 2022 své oběti o víc než 29 miliard korun.
„To je obrovské číslo vzhledem k tomu, že za tohle se oběti dost často stydí, že naletěli podvodníkovi,“ upozorňuje Šetinová. pořadu Balanc: Moderní láska, který se opírá o data výzkumné agentury Behavio.
„K tomu jsou tu i obrovské emocionální škody, protože člověk přijde o partnera, do kterého byl zamilovaný, se kterým si plánoval budoucnost.“
Podvodník totiž s vytipovanou obětí naváže a postupně buduje online vztah. „Pak najednou dojdde ke krizi, podvodník údajně musí být hospitalizován nebo se stalo něco u něj v rodině, co vyžaduje peníze,“ říká Šetinová. Také se stále častěji objevují podvody, jejichž cílem je investice do kryptoměn.
Rande jako pohovor
Většina lidí, pokud začne používat seznamku, využívá hned několik z nich. Nejčastěji to jsou Tinder, Badoo nebo Bumble, kde musí jako první oslovit žena muže, přibližují socioložky.
Nejdůležitější je, aby v tom byli všichni dobrovolně, říká psycholožka o konsenzuální nemonogamii
Číst článek
„Seznámení offline lidé glorifikují a prahnou po tom. Je to příjemnější, protože to vznikne spontánně. Zatímco online seznámení je plánované a často bývá i nepříjemné. Rande bývají jako pracovní pohovory, jsme v konkurenci dalších single lidí a na rande chodíme se seznamem požadavků, i když si tím spíš škodíme,“ popisuje Šetinová.
Socioložka Renáta Topinková z Mnichovské univerzity, která zkoumá způsoby seznamování, doplňuje: „Samozřejmě, že se lidé na seznamkách dělají lepší. Snažíme se o to při každém seznámení.“
Muži si v online prostoru přidávají centimetry a vlasy, ženy si ubírají váhu a věk. A také se často lže o výši příjmu nebo lidé pro seznámení používají své vlastní fotky, ale třeba pět deset let staré.
„Jenže mnoho konverzací skončí po úvodní zprávě, lidé se nemají v profilu čeho chytit,“ dodává psychoterapeutka a socioložka Šetinová.
Mnoho uživatelů si totiž jen vymění odpověď na otázku „Ahoj, jak se máš?“. Není také špatné profil ukázat někomu ze své sociální bubliny. Šetinová upozorňuje, že existují dokonce online fóra, kde si uživatelé radí navzájem a hodnotí fotky.
Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.