Německo zavádí centrální systém na ochranu před vedrem. Apeluje na včasné varování rizikových skupin

Německo má za sebou první letošní vlnu veder a další na sebe nenechá dlouho čekat. Spolková vláda teď urychleně vymýšlí systém, jak lidi ochránit před kolapsem a případnou smrtí – vychází z toho, že extrémní horka budou Evropu trápit už navždycky. Spolková vláda zavádí systém včasného varování, kterým se inspirovala ve Francii.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teplé počasí, ilustrační foto

Loni zemřelo v Německu kvůli vedru až čtyři a půl tisíce lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V posledních letech neustále roste počet úmrtí, která jednoznačně souvisí s horkem. Jen loni v Německu kvůli tomu zemřelo až čtyři a půl tisíce lidí. Podle spolkového ministerstva životního prostředí je jasné, že se Německo musí připravit na změnu klimatu, jelikož v budoucnu mohou region sužovat ještě větší vlny horka.

Už nyní kvůli tomu spolková vláda upravila pravidla pro zajištění pitné vody. Díky tomu se může v extrémním vedru zakazovat například zalévání zahrady. Města také mají sázet více stromů a zeleně, protože díky nim se můžou ulice ochladit o několik stupňů Celsia.

Zároveň po letošní první vlně vedra chce vláda centrálně zavést, ještě během tohoto léta, systém včasného varování, který má za úkol ochránit nejzranitelnější skupiny obyvatel před horkem. Mezi ně ministerstvo zdravotnictví zařadilo seniory, chronicky nemocné, těhotné ženy a bezdomovce.

23:09

Čeká nás vlna veder? Britští vědci varují Afghánistán, Střední Ameriku, Čínu i Německo

Číst článek

Nový systém by měl tyto občany včasně informovat o nadcházejícím vedru a předejít tak neštěstí. Informace budou lidé dostávat nejen z rádia a televize, ale také jako SMS. 

Systém včasného varování funguje ve Francii už dvacet let, v Německu podle kritiků přichází pozdě, jelikož doteď nechával Berlín kompetence na regionálních vládách, které to však dlouho ignorovaly.

V pondělí byl spuštěn portál pro obecní úřady, kde jim vláda radí, co mají dělat, například sestavit mapy míst, kde se můžou lidé v případě potřeby zchladit. 

Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek opatření vítá, ale vzkazuje, že přicházejí pozdě a musejí být uzpůsobené místním poměrům, takže nakonec spadne většina práce opět na obecní úřady, které se tím měly zabývat už dlouho.

Bavorsko tak spolkovou vládu prosí, aby jim aspoň poslala peníze na výstavbu pítek a úkrytů pro schování se před vedrem.

Václav Jabůrek, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme