Žena spustila poplach v pražském Národním muzeu. Musí zaplatit pokutu přes milion korun, potvrdil soud

Ženě, která bezdůvodně a záměrně spustila hasicí systém v pražském Národním muzeu, potvrdil ve středu odvolací soud čtrnáctiměsíční podmíněný trest a povinnost nahradit způsobenou škodu přesahující 1,7 milionu korun. Verdikt je pravomocný. Obhájce pětadvacetileté Mayi Lukové argumentoval tím, že jeho klientka není trestně odpovědná kvůli jejímu duševnímu stavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fontána před Národním muzeem. Musela ustoupit stavbě metra. Na své místo se vrátila v roce 1995

Pražské Národní muzeum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rozsudek nalézacího soudu je správný a zákonný,“ konstatoval předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Jan Šott. Případ byl podle něj složitý z hlediska posouzení právě duševní stránky obžalované, a tedy i její příčetnosti. Soudy se přiklonily k závěrům revizního znaleckého posudku.

Ohledně duševního zdraví Lukové vyslechl Obvodní soud pro Prahu 1 řadu lékařů a přečetl množství lékařských zpráv. Vznikly také dva zcela protichůdné znalecké posudky, proto nechal obvodní soud vypracovat další posudek v bohnické nemocnici.

Obhájce Lukové v odvolání tvrdil, že hlavní autor tohoto revizního posudku byl podjatý, protože je bývalým manželem znalkyně, která ve stejné věci zpracovala posudek pro policii. Soudce Šott to ale ve středu odmítl s tím, že vztah bývalých manželů je nyní již jen pracovní. Autor posudku podle něj v hlavním líčení své odborné závěry uspokojivě obhájil.

Speciální plyn proti hoření

Hasicí zařízení Luková záměrně spustila v jednom z výstavních sálů Národního muzea v březnu 2022. Do prostoru začaly ze dvou nádrží proudit stovky kilogramů speciálního plynu, který brání hoření. Systém tak ztratil schopnost plnit svůj účel a několik místností s exponáty muzea přišlo o ochranu před požárem.

Za nelegální zahrádku restaurace v Mostě padla pokuta 20 tisíc. Při požáru tam zemřelo sedm lidí

Číst článek

Justice shledala Lukovou vinnou trestným činem „poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení“. Za ten hrozí v případě způsobení značné škody rok až šest let vězení. Soud ženě v rámci podmíněného trestu stanovil zkušební dobu v délce tří let, po kterou musí žít řádně, jinak se jí trest přemění na nepodmíněné odnětí svobody.

Způsobenou škodu má Luková podle verdiktu nahradit „podle svých sil“ – konkrétně 10 tisíc korun přímo muzeu a dalších 1,722 milionu korun pojišťovně. Obhájce Lukové ve středu uvedl, že tato část verdiktu je pro klientku až likvidační.

Zmínil, že žena se dlouhodobě léčí s psychickou poruchou, která se projevuje tak, že se na veřejnosti chová bizarním způsobem a vstupuje do prostor, kde nemá co dělat. Naposledy ji takto zadržela policie v Austrálii v neveřejných prostorách letiště, trestní stíhání pak ale podle advokáta zastavila právě na základě ústavního zkoumání psychického stavu Lukové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme