Mlčel o holokaustu. Papež Pius XII. měl informace o vyhlazování Židů, potvrdily to nově objevené dopisy
Papež Pius XII. měl za druhé světové války podrobné informace o nacistických zvěrstvech páchaných v okupovaném Polsku a o masovém vyvražďování v tamních nacistických vyhlazovacích táborech. S odkazem na nově objevenou korespondenci mezi pobočníkem tehdejší hlavy katolické církve a německým jezuitou to v sobotu napsal list Corriere della Sera.
Piovi XII., který byl papežem od března 1939 až do své smrti v říjnu 1958, kritici dlouhodobě vytýkali, že vůči nacistickému Německu zaujal příliš umírněný postoj. Mimo jiné ho viní, že mlčel v době, kdy byly v Evropě vyhlazovány miliony Židů.
Papežovi obhájci naopak poukazují na to, že Pius XII. pracoval na záchraně Židů v Itálii a dalších zemích skrze církevní instituce.
Dopis Piově sekretáři Robertu Leiberovi ze 14. prosince 1942 pochází z pera německého pátera Lothara Königa. Je psaný německy a mimo jiné uvádí, že nacisté v plynových komorách denně vraždí až 6 tisíc lidí, zejména Židů a Poláků. Popsány v něm jsou také transporty z dnešního ukrajinského města Rava-Ruska do vyhlazovacího tábora Belžec.
Památník v Letech vyjde na téměř 100 milionů korun. ‚Sny se naplní,‘ říká ředitelka Muzea romské kultury
Číst článek
Dopis „představuje jediný důkaz dlouhodobé korespondence“ o nacistickém vyhlazování Židů od informovaného a důvěryhodného zdroje v Německu, který byl součástí katolického protihitlerovského odboje, řekl italskému listu vatikánský archivář Giovanni Coco – autor připravované knihy o nově dostupných spisech z doby Piova pontifikátu.
450 tisíc obětí
Ve vyhlazovacím táboře Belžec, který fungoval do konce roku 1942, zahynulo na 450 000 lidí uvádí tamní muzeum na svém webu. Většinou se jednalo o polské Židy, ale i o Židy deportované z Německa, Rakouska, Slovenska a Česka.
Agentura AP podotýká, že ve stejné době, kdy König napsal svůj dopis, Pius obdržel řadu diplomatických zpráv od britských a polských vyslanců ve Vatikánu, podle kterých bylo v Polsku do té doby zavražděno až na milion Židů.
Podle antropologa Davida Kertzera Vatikán v té době nejméně britskému vyslanci řekl, že se k nacistickým zvěrstvům nemůže vyjadřovat, protože nemá jak tyto informace ověřit.
Ačkoliv nelze s jistotou říci, že papež dopis svého sekretáře četl, Leiber byl jeho nejbližším pobočníkem a měl s ním podle dochovaných dokumentů velmi úzké vztahy, zejména ohledně záležitostí týkajících se Německa.
„Novost a význam tohoto dokumentu tkví v tom, že ohledně holokaustu nyní máme jistotu, že Pius XII. dostával od německé katolické církve přesné a podrobné zprávy o zločinech páchaných na Židech,“ řekl Coco.
Odborník ale poznamenal, že König naléhal na Svatý stolec, aby jeho informace nezveřejňoval, protože se obával o svůj život i o bezpečí zdrojů z katolického odboje.