Židovský původ využíval jako možnost kritizovat Izrael. Pak se německý novinář přiznal, že lhal
Celou kariéru zakládal na svém židovském původu. Zatímco Němcům připomínal vinu za holokaust, Izrael kritizoval za chování k Palestincům a hlásil se k odpůrcům takzvaného sionismu. Řeč je o německém novináři Fabianu Wolfovi. Teprve teď se po dlouhých letech zjistilo, že si svou minulost vymyslel a žádné židovské předky nemá.
Pochybnosti o původu Fabiana Wolfa mezi jeho známými kolovaly déle. Debatu nakonec ukončil sám novinář. Před několika dny vydal na portálu Zeit dlouhou esej, kde se přiznal ke lži, prý to ale nebyla zcela jeho vina.
Střelce zodpovědného za nejkrvavější antisemitský útok v historii USA odsoudili k trestu smrti
Číst článek
O údajných židovských kořenech mu prý vyprávěla jeho už zemřelá matka a on jí věřil. Problémem je podle německých konzervativních i liberálních novin to, že, Wolf domnělý židovský původ zneužil.
Tím, že ho lidé považovali za Žida, si německý novinář dovolal říkat věci, které by u jiných vyznívaly antisemitsky. Nešetřil třeba s kritikou Izraele a schvaloval hnutí BDS, které chce, aby celý svět tuto zemi bojkotoval a nechal ji, aby se zhroutila.
Wolf podle židovské spisovatelky Mirny Funkové sehrál roli, kterou řada Němců podvědomě vítala. Zdůrazňoval stereotypy spojené s judaismem a zároveň odsuzoval Izrael. A kritiku odrážel tím, že je židovského původu a tím pádem nemůže být antisemita.
Funková tvrdí, že o Wolfově podvodu dostala první varování už před lety od jeho bývalé přítelkyně, kterou měl Wolf terorizovat a snažit se ji umlčet pomocí právníků. Domovská redakce Fabiana Wolfa, Zeit Online, nyní zpětně zkoumá všechny jeho články a snaží se v nich oddělit fakta od lží.
Očištění Hilsnera z Polné by bylo přelomové, dodnes to využívají antisemité, říká vnuk jeho opatrovníka
Číst článek
Předstírání židovského původu není v poválečném Německu nic nového. Před několik lety magazín Der Spiegel odhalil smyšlenou identitu historičky, která se sama označovala za židovku, ale zároveň znevažovala holokaust. Krátce po zveřejnění článku a odhalení její lži si žena vzala život.
S časopisem pak Spiegel souvisí jedna mnohem větší aféra, která tomuto časopisu málem zničila pověst. V roce 2018 se přední reportér magazínu přiznal, že si velkou část rozhovorů i reportáží vymyslel. Přitom Claas Relotius byl oceňovaný novinář, který ve Spiegelu platil za hvězdu.
Na jeho podvody přišel jiný novinář, který si všiml, že Relotius z jejich společné cesty posílá texty, které si přibarvuje a cituje v nich lidi, které vůbec neviděl. Vedení magazínu na to dlouho nereagovalo a zdálo se, že reportérovo počínání kryje. Nakonec ale časopis problém přiznal a o novinářovi začal tvrdit, že je psychicky nemocný.