„Pokud se při kritice Izraele, která může být legitimní, objeví představa, že Stát Izrael nemá sám o sobě právo na existenci nebo je zdrojem absolutního zla, tak to je démonizace,“ říká Charvát.
Mezinárodní den památky obětí holokaustu si připomínají lidé ve světě i v Česku. Například v Terezíně tradičním průvodem světel nebo vystoupením Dismanova rozhlasového dětského souboru.
47:06
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Jiří Pradáč onemocněl v Terezíně úplavicí, trpěl nesnesitelnými bolestmi břicha a průjmy. Po několika dnech na ošetřovně se zesláblý vrátil do pracovní jednotky.
Sovětští vítězové si v Evropě počínali bezohledně, často znásilňovali ženy a mnoho lidí odvlekli do táborů gulagu. Tyto Příběhy 20. století se váží právě k válečnému Maďarsku a k Budapešti.
Před šesti lety zemřel Jiří Brady. V Česku známý především kvůli kauze se státním vyznamenáním. Tento článek se ale zaměřuje na jeho dětství, zatčení rodičů a následný život v internačních táborech.
Nacisté dokázali vytvořit atmosféru strachu i získat na svou stranu nejen extremisty, kteří s nimi sympatizovali, ale také oportunisty, říká pro Český rozhlas Plus historička Eva Janečková.
„Orgie česko-německého přátelství nezažíváme. Hovořit můžeme o etapě klidné tolerance, ale lepší to není. Víme, jak je to s Rakušany. A k Polákům se často chováme hanebně podezřívavě,“ říká Kosatík.
„Rudá armáda a národy bývalého Sovětského svazu sehrály nenahraditelnou úlohu při porážce fašismu a vítězství ve 2. světové válce. Vláda SR se hodnotově hlásí k odkazu boje proti fašismu,“ uvedl Fico.
Film Krajan se odehrává během silvestrovského večera roku 1944 v Sudetech na chatě odstřihnuté od civilizace. Setkává se v ní starší muž s důstojníkem SS.
Slovensko nakonec bylo „navenek“ samostatné, ve skutečnosti to bylo jinak. Přestože na jejich území nacističtí vojáci nebyli, politické řízení bylo jednoznačně pod vlivem Hitlera.
48:55
Praha||Michal Šmíd, Vilém Faltýnek, Mikuláš Kroupa|Historie|příběhy 20. století
Rodiče nacistické vraždění nepřežili, starší sestry byly adoptované v různých německých rodinách. Václava umístili jako nezvladatelné dítě do německých dětských domovů, kde ho doživotně zmrzačili.
Stavební dělníci našli při rekonstrukci střechy budovy trutnovského okresního soudu staré zbraně a munici. Policejní expert datoval dobu ukrytí právě do let těsně po skončení 2. světové války.
Do dražby jde Renoirův obraz Karyatidy z roku 1909 a Říční nákladní lodě od Alfreda Sisleyho z roku 1870. Oba obrazy ve 20. letech minulého století koupil židovský obchodník s uměním Schustermann.
47:22
Praha||Mikuláš Kroupa, Marta Edith Holečková|Historie
Karel Kutlvšar i Rudolf Toussaint byli odsouzeni na doživotí a měli před sebou ještě více než deset let vězení. Jejich setkání zorganizoval dvacetiletý mladíček, vězeň Antonín Souček.
Ze tří nemocnic bylo evakuováno asi 650 pacientů. V pátek se dokončil přesun pacientů z jednotek intenzivní péče. Pro asi 6400 obyvatel dotčených domů bylo zřízeno kontaktní místo v nedaleké škole.
Během bitvy o Británii totiž Josef František létal v polské 303. stíhací peruti. Rodák z moravských Otaslavic přišel do Británie jako hotový pilot Československé armády.
Kráter, který vznikl po výbuchu na pojezdové dráze, je dlouhý sedm metrů a hluboký jeden metr. „Druhý výbuch nehrozí. Policie a hasiči místo momentálně prohledávají,“ řekl tajemník japonské vlády.
Město Plzeň začalo chystat muzeum v domě číslo 19 na Klatovské třídě. Vojenské německé velitelství tu 6. května 1945 podepsalo kapitulaci. V pozdějších dobách na místě sídlila Městská vojenská správa.
Ve věku 98 let v pátek zemřela Jaroslava Skleničková, poslední přeživší žena lidické tragédie. Jako šestnáctiletá byla poslána do koncentračního tábora v Ravensbrücku.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Alexander Beer se oženil v pětadvaceti letech. V sovětské textilní továrně u Moskvy se zamiloval do půvabné dělnice Márie. Beer svoji manželku, kterou prý vroucně romanticky miloval, opustil.
„Tento stroj se v roce 1944 účastnil bombardování Plzně a Škodových závodů. Přitom ho ale zasáhla protiletadlová obrana,“ vysvětlují rakouští archeologové pro Radiožurnál havárii letadla.
Když Němci za svítání 1. září 1939 zaútočili na polské vojenské tranzitní skladiště v Gdaňsku, očekávali rychlou kořist. Narazili ale na zuřivý odpor a důmyslnou obranu.
O svých hrdinských činech sir Nicholas Winton nemluvil, i jeho rodina se o nich dozvěděla až v 80. letech. Jeho syn ho popsal jako skromného muže, který měl i ve vysokém věku neobyčejně bystrou mysl.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
Do bojů se v Paříži se v roce 1944 zapojila i dvacetiletá odbojářka Madeleine Riffaudová. Tento týden oslavila 100. narozeniny a vydala pokračování komiksu o svém životě za druhé světové války.