„Tento stroj se v roce 1944 účastnil bombardování Plzně a Škodových závodů. Přitom ho ale zasáhla protiletadlová obrana,“ vysvětlují rakouští archeologové pro Radiožurnál havárii letadla.
Když Němci za svítání 1. září 1939 zaútočili na polské vojenské tranzitní skladiště v Gdaňsku, očekávali rychlou kořist. Narazili ale na zuřivý odpor a důmyslnou obranu.
O svých hrdinských činech sir Nicholas Winton nemluvil, i jeho rodina se o nich dozvěděla až v 80. letech. Jeho syn ho popsal jako skromného muže, který měl i ve vysokém věku neobyčejně bystrou mysl.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
Do bojů se v Paříži se v roce 1944 zapojila i dvacetiletá odbojářka Madeleine Riffaudová. Tento týden oslavila 100. narozeniny a vydala pokračování komiksu o svém životě za druhé světové války.
„Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti,“ říká Ondřej Sedláček, ornitolog a odborník na praktickou ochranu přírody.
U porad ohledně zneškodňování pumy nebude chybět plukovník Karel Čadil, ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR. „Z poznatků si myslím, že s pumou nebudeme manipulovat,“ řekl pro Radiožurnál.
Nebezpečnost spočívá v iniciačním mechanismu. „V tomto případě puma obsahuje dlouhodobý chemický časový zapalovač, který je velice nebezpečný nejen v své nepředvídatelnosti,“ uvedla policie.
„Ukrajinská ofenzíva může vést k nárůstu patriotických nálad mezi částí ruského obyvatelstva,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Lukáš Dyčka.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
„Přál bych si, aby se mladí Romové mezi sebou vnímali jako zdroj kolektivní síly. Ať pracují jako kolektiv na budování vyššího stupně odporu,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Zeljko Jovanovič.
Komunistický režim zakazoval řadu věcí, a to včetně vydávání knih. Do hledáčku estébáků se tak dostávali dokonce autoři, kteří si psali „jen do šuplíku“.
Atomovou bombu svrhla na Nagasaki 9. srpna 1945 americká armáda. Na následky výbuchu zemřelo asi 220 tisíc lidí. Piety se nezúčastnili velvyslanci několika západních zemí včetně Británie a USA.
V reakci na varšavské povstání říšský vůdce Adolf Hitler vydal rozkaz, podle kterého měli být všichni obyvatelé města povražděni a město srovnané se zemí.
Ceremoniál se konal přímo na místě, kde před 80 lety stál takzvaný cikánský tábor B II e. Ti, kteří se dožili srpna roku 1944, o své životy nakonec přišli v plynové komoře.
Nejstarší torpédoborec světa kotví v Gdyni. Za druhé světové války sloužil Velké Británii a prošel řadou bitev. Poté ho zpět získalo polské námořnictvo, kde zůstal v aktivní službě do šedesátých let.
Prohlášení iniciovala malá strana PDIU, která v albánském parlamentu zastupuje zájmy takzvaných Čamů, etnických Albánců vyhnaných po druhé světové válce ze severního Řecka.
Do armády se zapsal jako dobrovolník v 19 letech. Po výcviku nastoupil k 16. obrněné divizi. Jeho cesta do Československa vedla přes Francii a Německo.
24. června 1942 přijelo gestapo a odvezlo všechny muže a ženy do Pardubic, kde je ještě tentýž večer popravili. Jedenáct dětí pak našlo smrt ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.
„Na počátku roku 1942 se podařilo nakontaktovat tuto skupinu se zahraničním odbojem, který sebou přivezl z Londýna do protektorátu vysílací stanici s krytým označením Libuše,“ popisuje historik Kyncl.
48:38
Praha ||Markéta Reszczyńská, Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
V pražském Bazaru u medvěda desítky let leželo staré album plné fotografií kovbojů a výstřižky z německých novin inzerující varietní vystoupení Dua Harwards.
U rodiny Ellisonových našli budoucí členové výsadku Antropoid Jan Kubiš a Jozef Gabčík za války téměř rodinné zázemí. „Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala,“ vzpomíná Ellisonová.
Začátkem června jsme si připomínali výročí 80 let od spojenecké invaze v Normandii. Jako voják wehrmachtu ji prožil i tehdy 18letý Otakar Riegel, který po dezerci prošel výcvikem v Anglii.
Před 82 lety nacisté srovnali se zemí Lidice. Stalo se tak po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před dvěma lety se objevil deník jedné z lidických žen Emílie Rohlové.