Němečtí aktivisté bojují proti plýtvání. Za záchranu vyhozených potravin jim hrozí vysoká pokuta
V Německu je ročně vyhozeno 11 milionů tun potravin. Přesto v zemi neexistuje zákon, který by plýtvání zabraňoval a je na vůli jednotlivých obchodníků, co s prošlými neprodanými potravinami udělají. Většina tak končí v kontejnerech. A vybírat popelnice je v Německu zakázáno, jelikož se považuje za krádež.
Po celé zemi však aktivisté zákaz překračují. Dvaadvacetiletý student Andrea žijící v Berlíně se „náletů“ na kontejnery účastní několikrát týdně. Bojuje tak proti plýtvání potravin. „Moje babička vždycky říkala, že nemám jídlo vyhazovat, ale lidé raději potraviny zahodí, než aby je dali zadarmo potřebným,“ popisuje.
Při své poslední návštěvě si z kontejneru odnesl těstoviny, mandlové mléko v poškozené krabici, přezrálé exotické ovoce, saláty s prošlým datem spotřeby, velikonoční čokoládu a olivový olej.
Německé ministerstvo zemědělství a výživy však před vybíráním kontejneru varuje a tvrdí, že supermarkety s potravinovými bankami spolupracují dobrovolně a jídlo se od nich dostane k 1,5 milionu osob.
Pokuta za vybírání popelnic neboli dumpster diving může v Německu dosáhnout několik set eur. Každý předmět v popelnici, která není umístěna ve veřejném prostoru, se totiž považuje za soukromý majetek.
Neprodané oblečení či kosmetika se už nebudou ničit, rozhodli ve Francii
Číst článek
V lednu byly dvě studentky z Mnichova odsouzeny za vybírání popelnic jednoho supermarketu k osmi hodinám veřejných prací a pokutě 225 eur (5850 korun). V rozsudku znělo, že se jedná o závažnou krádež.
„Kdo se podívá do takového kontejneru, hned vidí, kolik tam je ještě velmi dobrých potravin,“ říkají potrestané dívky. Boj proti plýtvání vnímají jako prostředek boje proti oteplování klimatu. Obdobně hovoří také zpráva o biodiverzitě, kterou počátkem května zveřejnili experti OSN.
Změňte zákony, požadují aktivisté
Aktivisté v Německu vytvořili petici vyzývající německou vládu, aby podle belgického nebo francouzského modelu zavázala velké obchody k povinnosti poskytnout neprodané potraviny k charitativním účelům. Podepsalo ji na 140 tisíc lidí.
Ve Francii platí od roku 2016 zákon proti plýtvání potravin, který zakazuje obchodům s plochou nad 400 metrů čtverečních vyhazovat nebo znehodnocovat potraviny. Dary sdružením od té doby vzrostly o 22 procent, uvádí jeden z navrhovatelů zákona Arash Derambarsh.
V Česku je, tak jako v Německu, dumpster diving považován za krádež. Většina kontejnerů supermarketů je navíc pod dohledy kamer. Přesto je na internetu mnoho typů jak na vybírání popelnic v Česku, například formou mapy ukazující nejlepší místa na průzkum popelnic v Praze.
Celkově se podle odhadů Evropského parlamentu vyhodí v zemích unie na 80 milionů tun potravin ročně.