Polsko volá po reformě výuky náboženství. Nově bude stát financovat jen jednu hodinu katechismu týdně

Polská vláda chce reformovat výuku náboženství na školách, sešla se kvůli tomu s představiteli katolické církve. Ministryně školství Barbara Nowacká uvedla, že debata byla dlouhá a výsledná podoba reformy je zatím nejasná. Podle listu Gazeta Wyborcza má ministryně jasno v tom, že jednu hodinu katechismu týdně bude financovat nadále stát.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dětech bylo vidět očekávání i nervozita

Polská vláda chce reformovat výuku náboženství na školách (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Momentálně ve školách mají polští žáci dvě hodiny náboženství týdně, v mateřských školkách mají jednu hodinu týdně.

Polsko může mít brzy nový zákon o registrovaném partnerství. Umožnil by i společnou péči o potomky

Číst článek

Polské ministerstvo školství přišlo na začátku měsíce s návrhem na reformu vzdělávání, která má vstoupit v platnost od září 2025. Mezi hlavní změny patří snížení počtu hodin náboženství na školách a zařazení této hodiny před povinné předměty nebo po nich, aby tak nezatěžovala v rozvrhu skupinu žáků, kteří nejsou katolického vyznání.

Vládní a církevní představitelé se však na ničem konkrétním zatím nedohodli, jelikož shoda nepanuje ani v rámci vládnoucí koalice.

„Podle levice (strana Nová levice) by se děti vůbec neměli učit náboženství na školách. Polská lidová strana (PSL) zastává názor, ať vše zůstane při starém. Já jakožto zástupce Občanské platformy jsem pro jednu hodinu náboženství týdně, kterou bude financovat stát,“ řekla stanici TVN Nowacká.

Povinná výuka náboženství?

Církevní představitelé si podle ministryně přejí, aby se na současné organizaci výuky katechismu nic neměnilo. To znamená, že výuka náboženství podobně jako výuka etiky nebo výchova k rodinnému životu jsou volitelnými předměty.

Pro žáky se však tyto předměty stávají povinnými, pokud si tak přejí jejich rodiče nebo dosáhnou plnoletosti a rozhodnou se pro ně sami.

Polsko chce pozastavit právo na azyl kvůli migraci z Běloruska, Tusk požádá o souhlas Evropskou unii

Číst článek

Varšavský arcibiskup kardinál Kazimierz Nycz na začátku měsíce dokonce vyzval k tomu, aby se náboženství stalo povinné pro všechny žáky, jelikož žijí v evropské civilizaci, která vyrostla na křesťanských hodnotách.

Ministryně školství však uvedla, že taková možnost nepřichází vůbec v úvahu. Připomněla také, že obliba tohoto předmětu utrpěla vinou církevních skandálů. Nicméně řekla, že je otevřená dialogu.

Průzkum z roku 2022 ukázal, že 44 procent veřejnosti si přeje úplné zrušení výuky katechismu. Dva další průzkumy z roku 2019 zjistily, že velká většina respondentů je pro ukončení jejich financování z veřejných zdrojů.

Podle ankety agentury PAP se v roce 2021 ke katolictví hlásilo stále kolem 90 procent obyvatelstva. V posledních letech však klesá počet věřících, a to zejména mezi mladými lidmi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme