Teolog Halík převezme v Nizozemsku Cenu Jana Amose Komenského, bude prvním oceněným Čechem
Nizozemskou Cenu Jana Amose Komenského pro rok 2020 obdrží český filozof a teolog Tomáš Halík. Ocenění se letos udílí podeváté, dosud ji ale nedostala žádná z českých osobností. K jejím mezinárodně známým laureátům patří bývalý belgický premiér a bývalý předseda Evropské rady Herman van Rompuy. Halík cenu převezme 28. března ve výroční den Komenského narození v kostele Grote Kerk v Naardenu.
Jednasedmdesátiletý Halík je podle poroty, která o ocenění rozhodla, jedním z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů dneška, který naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu.
Kněz Halík: Česká politická opozice je hodně impotentní. Připomíná mi tu před rokem 1948
Číst článek
„V letošním roce si připomínáme, že před 350 lety zemřel Jan Amos Komenský. Byl svým původem Čech, a proto nás velmi těší, že jiný Čech, profesor Tomáš Halík z Prahy, obdrží letošní Cenu Jana Amose Komenského,“ oznámil předseda poroty Douwe Breimer.
Breimer zdůvodnil udělení ceny Halíkovi snahou bránit lidskou svobodu. „Vystupuje do dnešních dnů zcela nezávislým a kritickým způsobem proti bezpráví a omezování svobody a je neochvějným zastáncem solidarity mezi národy světa,“ uvedl.
Bývalí laureáti
Cena má za cíl poctít osobnost, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti výrazným způsobem angažuje ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.
Loni získala cenu ředitelka Nadace pro studenty uprchlíky, Nizozemka s íránskými kořeny Mardjan Seighaliová. Dalšími laureáty jsou nizozemský teoretický fyzik Robert Dijkgraaf, nizozemský sociolog Paul Schnabel, nizozemská vědkyně Louise Frescoová, který se zabývá udržitelností produkce potravin, nizozemský novinář a spisovatel Geert Mak, britský historik se specializací na nizozemské dějiny Jonathan Israel a nizozemský politik Herman Tjeenk Willink.
Tomáš Halík
Tomáš Halík je filozof, teolog a sociolog. Poté, co absolvoval univerzitu, se v komunistickém Československu nesměl věnovat vědecké činnosti a pracoval jako psychoterapeut pro drogově závislé. V roce 1978 byl tajně vysvěcen na kněze a je považován za jednu z nejdůležitějších postav české podzemní církve.
Po pádu totality působil jako poradce prezidenta Václava Havla a akademický kaplan, přednášel také na Oxfordu, Cambridge a Karlově univerzitě. Napsal několik desítek knih. Dnes je profesorem sociologie na Karlově univerzitě v Praze. Za svou publikační činnost získal několik ocenění, jedno z nich byla Templetonova cena v roce 2014, která je považována za Nobelovu cenu pro duchovní vědy.