Z některých měst mizí kontejnery na papír a plast. Úřadům se nelíbí, že je využívají i podnikatelé a firmy
V Česku přibývá měst, která řeší problémy s odkládáním odpadů do kontejnerů na veřejně přístupných místech. Odpadky tam totiž podle zástupců radnice kromě běžných obyvatel vozí i podnikatelé a firmy. Ti ale mají podle zákona odpad likvidovat jinak.
V osmitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku proto nebudou od poloviny roku volně přístupné kontejnery na plast a papír.
Veřejně přístupné kontejnery na papír a plast zneužívají v některých městech podnikatelé a firmy
„Každý občan už má několik měsíců možnost zažádat si o přidělení popelnice na 120 nebo 240 litrů na plasty a na papír,“ říká nezávislý starosta Červeného Kostelce Tomáš Prouza a dodává, že obyvatelé sídlišť mohou žádat o velké kontejnery. „A aby se ochránili, aby jim odpad nedával někdo jiný, tak budou asi muset přistoupit k tomu, že si budou například ty kontejnery zamykat.“
Zkušenosti se zneužíváním kontejnerů pro ukládání odpadů z podnikání mají v Královéhradeckém kraji i jinde, třeba i v krajské metropoli Hradci Králové.
„Přestože jsou dnes už ty nádoby vybaveny polepem a značením, kde sdělujeme, že je zákaz ukládání odpadů z podnikání do těchto kontejnerů, přesto tady existuje celá řada podnikatelských subjektů, kteří ten systém zneužívají,“ říká ředitel společnosti Hradecké služby Martin Hušek.
Nevíme, co s odpadem, říká analytička. ‚Skládkování nahradí energetické využití,‘ oponuje ministerstvo
Číst článek
Pravidla jsou podle něj přitom nastavená jasně. „Odpad pocházející z jejich předmětu podnikání by měli v souladu se zákonem o odpadech předávat pouze pověřené osobě, měli by si vést evidenci o produkci odpadu a měli by mít zkrátka své odpadové hospodářství zajištěno v souladu s legislativou. Ale když to tak řeknu, celé řadě živnostníků se nechce platit za ukládání odpadů.“
I v Hradci Králové proto některá stanoviště ruší, a to hlavně v okolí rodinných domů, případně v místech s vnitrobloky, do kterých nemá veřejnost přístup. Složitější je to podobně jako v Červeném Kostelci na sídlištích. V Hradci Králové v nich žije asi 70 tisíc lidí a kontejnery na papír i plast tam zatím zůstávají.
„Ideální by bylo každé veřejné stanoviště vybavit hlídačem, který by kontroloval, kdo tam a jaké odpady přináší. To ale samozřejmě není reálné,“ dodává s trochou nadsázky Martin Hušek.
V Hradci Králové se tak zatím snaží podnikatelům jejich povinnosti především připomínat, podobné je to i v jiných městech a to včetně zmiňovaného Červeného Kostelce na Náchodsku.