Množství odpadu v ulicích odhaduje mluvčí města Opava Roman Konečný na 70 tisíc tun. „Myslím si, že tak dvě třetiny se nám už podařilo odvézt buď na skládky, anebo do Dukelských kasáren,“ říká.
Evropská unie, a tedy i Česká republika, se zavázala do roku 2030 snížit plýtvání jídlem na polovinu. A právě podobné výzkumy můžou podle vědců ukázat, na co se zaměřit.
Podle návodu Susann Kreiheové si uvaříte například španělský zapečený koláč, kroupové rizoto s mrkví, gruzínský hovězí guláš nebo upečete třeba žemlovku s třešněmi. A to všechno beze zbytků!
Staré oblečení, koberce nebo záclony. Pokud se nedají znovu využít, lidé by je měli správně třídit do kontejnerů na textilní odpad. Většina ho ale v Česku končí na skládce.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
V Česku se ročně vyhodí přibližně 180 000 tun textilu, přičemž jen 3 až 4 procenta se dostanou do kontejnerů na směsný odpad. K recyklaci se vytřídí jen 39 000 tun.
31 procent veškeréhouvařeného jídla ve školách, se posléze vyhodí, vyplývá z nového průzkumu neziskové organizace Zachraň jídlo a Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN).
Incident je vzácným případem, kdy se lidmi vyrobený materiál z oběžné dráhy dostal zpět na povrch naší planety v neporušeném stavu a přistál v obydlené oblasti.
Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.
Zastupitelé opět diskutovali o projektu, který loni zastavili. Tehdy tím popudili zástupce okolních krajů, kteří počítali s tím, že smetí z jejich skládek skončí v brněnském kotli.
„Ideální by bylo každé veřejné stanoviště vybavit hlídačem, který by kontroloval, kdo tam a jaké odpady přináší. To ale samozřejmě není reálné,“ říká s nadsázkou ředitel společnosti Hradecké služby.
Tmavý kovový předmět o rozměrech malé plechovky, který minulý měsíc proletěl střechou obytného domu na jihu amerického státu Florida, byl kus odpadu vypuštěného z Mezinárodní vesmírné stanice.
Do hnědých popelnic se většinou nesmí házet živočišný odpad, jako třeba zbytky vařených potravin. Každý druh bioodpadu se totiž rozkládá jinak a v kompostárnách by to mohl být problém.
V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují vedoucí oddělení recyklace z ministerstva životního prostředí Jan Maršák a odbornice na toxické látky z organizace Arnika Nikola Jelínek.
Pokud nejsou malé tlakové nádoby od laků na vlasy, deodorantů nebo repelentů prázdné, při dalším zpracování může hrozit výbuch. Jak se to stalo třeba loni v areálu Pražských služeb.
Horolezci, kteří se pokoušejí zdolat Mount Everest a nedalekou horu Lhotsebudou, budou nyní muset uklidit vlastní výkaly a přinést je zpět do základního tábora.
Odpad, v němž se občas vyskytnou také domácí spotřebiče, podle Furtuly unášejí přítoky Driny, když v nich po přívalových deštích nebo tání sněhu stoupne hladina vody a zaplaví místní skládky.
„Kvůli tradičně větší zátěži dojde k posílení svozu tříděných složek odpadu, především v hustě zalidněných oblastech, jako jsou velká sídliště,“ říká mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
Už za dva roky by mohlo mít Česko vratné PET lahve. Nesešlapané by je mohli všichni vracet zálohované například v supermarketech anebo na jiných sběrných místech.
Popelnice v bytových domech nebo u rodinných domů pojmou navíc i kovy. To má zjednodušit třídění, navíc Pražské služby na základě toho ušetří asi 20 milionů korun ročně.
Výrobní linku chce firma postavit v areálu poblíž hlavního vlakového nádraží. Původně měla linka stát v nedalekých Biskupicích, proti tomu ale protestovali místní.
Společnost Carthamus plánuje v Přísečné rozšířit areál energobloku. V novém kotli by spalovala až 80 tisíc tun odpadu ročně. Má jít o tuhá alternativní paliva.
Problém je v tom, že je hora pro každého snadno přístupná. Na stanici Gogome, pátou z celkových deseti, se podle CNN dostane 90 procent všech návštěvníků hory, vede tam totiž silnice.