Německé ministerstvo chce omezit reklamy na nezdravé jídlo. Cílem je zakročit proti obezitě
Německo by mohlo zakázat reklamu na sladkosti a nezdravé potraviny. Prosazuje to ministerstvo zemědělství a výživy, které tím chce ochránit zdraví dětí. Ministr Cem Özdemir se odvolává na slib v koaliční smlouvě. Pro tento nápad ještě musí získat dostatečnou podporu.
Německé ministerstvo zemědělství a výživy chce omezit reklamu na „nezdravé jídlo“ i na internetu a to včetně sociálních médií a YouTube, protože děti se na televizi tolik nedívají.
Britům se možná prodraží nezdravé jídlo. Nová vládní strategie navrhuje daň z cukru a soli
Číst článek
Spoty s nezdravým jídlem, tedy s něčím, co má buď příliš vysoký obsah cukru, tuku nebo soli, by prý mohly běžet jen u pořadů, na které se obvykle dívá jen publikum starší 14 let. V případě televize by se taková reklama pouštěla jen v od 23 do 6 hodin ráno.
V blízkosti škol by se také nesměly vylepovat plakáty nebo billboardy výrobci sladkostí nebo řetězce s rychlým občerstvením.
Ministr zemědělství Cen Özdemir tak chce omezit nadváhu u dětí a jejich závislost na nezdravém jídle. Zároveň připomíná, že potravinářské i reklamní koncerny už dávno slíbily, že podají pomocnou ruku a pokusí se sami zakročit proti obezitě.
Podle Özdemira a všech dostupných statistik se ale děje spíš opak. Nadváhu má každý osmý Němec mladší 18 let. Stát tak prý musí sáhnout po tvrdém řešení.
Slib v koaliční smlouvě
Zatím se nezdá, že tento plán projde. Ministr Özdemir se ale odvolává i na to, že v koaliční smlouvě je slib týkající se reklamy na nezdravá jídla. Nejde navíc o plošný zákaz reklam. Byla by povolená také ve venkovním prostoru. Takto to v Německu dodnes mají i tabákové koncerny.
Stres, špatný životní styl a nejistá budoucnost. Kardiologové se obávají růstu srdečních selhání
Číst článek
Německo nechce udělat plošný zákaz čehokoliv, co se týče reklam. Koaliční strana FDP je ale zatím proti. S nápadem nesouhlasí ani opoziční konzervativci. Ministerstvo zemědělství a výživy nicméně sepíše podrobný návrh, který probere i s ostatními resorty.
Základní teze se má opírat o vědu a mezinárodní statistiky. Vodítkem, podle kterého se bude rozlišovat mezi zdravým a nezdravým jídlem, budou doporučení Světové zdravotnické organizace.
Návrh zákona by měl být hotový do několika týdnů. Pak to budou připomínkovat i odborníci a regiony. Následně musí návrh formálně schválit Evropská komise, protože může jít o zásah do svobody trhu. Hlavní slovo na závěr budou mít ale poslanci spolkového sněmu.