Vědci objevili nový koronavirus v moči pacientů. Může poškodit ledviny a dostat se do kanalizace
Čínští vědci identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Jak v sobotu oznámil čínský list The Global Times, virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Jeho přítomnost v moči také znamená, že se dostane do kanalizace.
Virus v moči ohlásil tým epidemiologa Čung Nan-šana. Zjištění podle čínského listu The Global Times přispívá k osvětlení způsobu, jak se virus šíří a jaká je možná prevence. Virus se našel i ve stolici pacientů.
Itálie oznámila dvě úmrtí na nový koronavirus. V Číně nákaza polevuje, Soul naopak hlásí více případů
Číst článek
V ohrožení jsou tak zejména nemocnice s množstvím pacientů, kde se virus dostane do kanalizace. Pokud se nebude se splašky náležitě zacházet, může virus zamořit vzduch, řekl zástupce ředitele patogenní biologie na univerzitě ve Wu-chanu Jang Čan-čchiou.
„Nemůžeme to ale přehánět, není nutné desinfikovat kanalizaci v celém městě, protože velké množství desinfekčních prostředků může nadlouho zamořit vodu,“ řekl Jang.
Virus se přemisťuje tělem
Fakt, že se virus našel v moči, podle něj znamená, že se s krví přemisťuje tělem, takže zasáhnout může nejen plíce, ale i další orgány, například ledviny a srdce.
Samsung zavřel kvůli koronaviru továrnu v Jižní Koreji. U jednoho ze zaměstnanců se potvrdila nákaza
Číst článek
Odborníci zatím ale za hlavní přenos nákazy považují respirační cesty a kontakt s nemocným.
Podobná obava ze způsobů šíření se objevila v roce 2003 u epidemie SARS. Na hongkongském sídlišti Amoy Gardens se tehdy nakazilo mnoho lidí a až 300 z nich zřejmě z prosakující kanalizace. Právě tento případ připomněl Čung.
Agentura Nová Čína uvedla, že ve městě Wu-chan se s desinfekcí začalo 29. ledna. Zapojilo se do ní přes 6500 pracovníků a použilo už téměř 2000 tun desinfekčních prostředků.
Horší než poslední vlna eboly
Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl v sobotu 2360, což překonalo nejnovější vlnu epidemie eboly. Ta vypukla v Kongu v srpnu 2018 a do současnosti nemoci podlehlo 2253 lidí (první epidemie eboly v západní Africe mezi prosincem 2013 a březnem 2016 měla dokonce 11 323 obětí).
Už dříve nový typ koronaviru překonal počtem obětí i virové epidemie SARS (listopad 2002 až červenec 2003 - 774 mrtvých) a MERS (od dubna 2012 - 861 mrtvých).
Počet potvrzených případů nemoci Covid-19 se přiblížil 78 000, ještě před týdnem to bylo zhruba o 11 000 méně. Počet obětí se pak za posledních sedm dnů zvýšil o více než 800.
Naprostou většinu nemocných i mrtvých přitom hlásí kontinentální Čína, oběti nemoci se kromě ní vyskytly ještě v sedmi dalších zemích (Filipíny, Francie, Írán, Itálie, Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan). Samotnou nákazu pak vedle Číny a čínských zvláštních oblastí ohlásilo 29 zemí (za týden o tři více).