Vojtěch představil semafor s rizikem nákazy koronaviru pro Česko. Jak bude fungovat?
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil systém takzvaného semaforu pro Česko. Bude mít čtyři stupně a rozlišovat bude jednotlivé okresy. Nejnižší stupeň bude tam, kde nebude zaznamenán vůbec žádný případ nákazy. Zelený bude v okresech, kde bude evidováno jen několik málo nakažených. Oranžová je pro místa, kde se objevuje počínající komunitní šíření a červená v regionech, kde už se komunitní šíření projeví na plno.
„Stupně pohotovosti stanovují na základě definovaných úrovní přenosů nákazy potenciál a rozsah komunitního šíření na úrovni jednotlivých okresů. Jsou tu kraje, které jsou velké, a nebylo by tak objektivní hodnotit kraj jako celek. Stupně pohotovosti mají být navázána jednotlivá opatření důležitá k zamezení dalšího šíření nemoci covid-19,“ uvedl ministr Vojtěch.
Ke každému stupni na semaforu se budou pojit nějaká rámcová opatření. Rámcová jsou podle ministra proto, že klíčovou roli mají stále epidemiologové a krajské hygienické stanice. Podle Vojtěcha je ale důležité, aby si mohli lidé udělat představu, co je v dané situaci čeká. První mapu zveřejní ministerstvo za týden.
Mapa semaforu bude aktualizována jednou týdně. Při její tvorbě nebude klíčem pouze počet nakažených. „Není to jen o číslech nakažených, ale je nutné se dívat i mnohem více do hloubky. Informace jsou takové, že jsme schopni situaci analyzovat detailněji. Opatření jsou taková, jak je známe - povinnost nošení roušek ve vymezených prostorech, omezení veřejných akcí a podobně,“ řekl ministr Vojtěch.
Text pokračuje pod online reportáží.
‚Plošně je situace dobrá‘
Ladislav Dušek ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky připomněl, že situace je jiná než v březnu a v dubnu. „Máme přehled o datech, o nichž se nám v březnu ani nesnilo. Drtivá většina nakažených má velmi slabé příznaky a umíme je přiřadit ke konkrétním klastrům. Neroste ani mortalita. Objevují se spekulace, že virus ztrácí sílu, k nimž se přikláním. Umírají také hlavně pacienti v pokročilém věku. Ze 100 nově hospitalizovaných pacientů má pouze 19 těžší průběh nemoci,“ uvedl.
„Daří se efektivně trasovat kontakty - jsou zachytáváni lidé bezpříznakoví či s mírnými příznaky a nezaznamenáváme nákazu v rizikových skupinách obyvatel, až na výjimky,“ dodal.
Chytrá karanténa zpět pod dohledem armády? Vláda změnu projedná v pondělí
Číst článek
Denní nárůst potvrzených případů v Česku v uplynulých dnech rostl, i když počet hospitalizovaných zůstává nízký. Vláda nicméně od soboty zavedla v celém Česku opět povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 lidí.
Od pondělí je omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, dosud činila 1000 lidí. Opatření se zároveň mohou už nyní lišit podle regionu. Například v Praze ode dneška platí povinnost nosit roušky i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.
Už od června funguje v Česku také takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí.
U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. Všechny členské země Evropské unie jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy.