Akreditovaní dopravní psychologové si za posudek mohou říci, kolik chtějí

Dneškem se mění pravidla pro vybodované řidiče. Každý, kdo znovu žádá o řidičský průkaz, potřebuje posudek od psychologa. Od 1. srpna ovšem takový posudek může vystavit jen specialista, který má akreditaci ministerstva dopravy. Akreditovaní psychologové si navíc mohou sami určit cenu posudku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční policista Roman Hlouch kontroluje pneumatiky u kamionu

Dálniční policista Roman Hlouch kontroluje pneumatiky u kamionu | Foto: Lucie Maxová

Doposud žadatelé platili 1500 až 2000 korun. S akreditačním razítkem se ale cena může zvýšit. „To je věc těch dopravních psychologů, to ministerstvo neovlivní,“ potvrzuje Jindřich Fučík z Odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy.

Žádný strop tedy ministerstvem nastaven není a psychologové si teoreticky mohou sazbu stanovit podle konkurence, kterou ve svém kraji mají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Fučík z Odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy mluvil o počtech akreditovaných psychologů

„Někdo to dělá ve svých místnostech, někde to dělá v pronajatých. To je věc kalkulace těch dopravních psychologů,“ připomíná Fučík.

Síly dopravních psychologů ovšem nejsou rozloženy rovnoměrně po celé republice.

Ve středních Čechách, kde je nejvíc vybodovaných řidičů, jsou podle Fučíka jen dva akreditovaní psychologové, v Praze pak 14. Řidiči se ale při výběru psychologa nemusí řídit místem trvalého pobytu.

„Ceny samozřejmě neurčujeme, ale zase platí, že člověk může jít k psychologovi kdekoliv na území ČR, takže si může vybrat a kritériem výběru samozřejmě může být i ta cena,“ navrhuje mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

'Vybodovaní' řidiči nově musí k akreditovaným psychologům

Číst článek

Psychologové o akreditaci musí sami požádat. Neusar odmítá představu, že by mělo ministerstvo jejich počty regulovat. Nedostatek psychologů v některých regionech vnímá spíše jako výzvu pro kvalifikované specialisty. V současné době je akreditovaných 89 psychologů, do konce prázdnin jich Neusar očekává už kolem 120.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Asociace dopravních psychologů Martin Kořán a tiskový mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar se dotkli otázky plateb u akreditovaných specialistů

Ceníky akreditovaných psychologů zveřejněné na internetových stránkách většinou uvádějí částku 2000 až 2500 za posudek, uklidňuje místopředseda Asociace dopravních psychologů Martin Kořán:

„Asociace dopravních psychologů doporučuje asi tak tu cenovou relaci, která se pohybuje podle cenového předpisu ministerstva zdravotnictví, který říká, že maximální cena za jednu hodinu vyšetřování je 589 korun včetně DPH. Čili když je to čtyřhodinové vyšetření, tak se pohybujeme kolem 2300 – 2400.“

Nemá strach, že by akreditovaní psychologové posudky vybodovaných řidičů nestíhali. Někteří prý zvládnou vyšetřit i 100 až 150 pacientů za měsíc. Také Fučík je přesvědčen, že psychologové všechny žadatele o posudky bez problémů vyšetří. Motoristů s 12 trestnými body je podle něj v průměru 450 až 500 za měsíc.

Cílem jsou kvalitnější posudky

Seznam akreditovaných odborníků je dostupný na webových stránkách ministerstva dopravy. Opatření podle Fučíka nebylo zavedeno kvůli strachu z korupce, ale ve snaze zkvalitnit vyšetření. Nově ho mohou provádět pouze specialisté vyškolení v oboru dopravní psychologie.

Kořán připomíná, že dosud mohli posudky zpracovávat také dětští, sportovní nebo kliničtí psychologové.

„Dosud to bylo v zákoně stanoveno tak, že kdokoliv mohl dopravně psychologické vyšetření provádět bez ohledu na to, jestli znal, jaké jsou nároky řidičské profese, jaké jsou nároky řidiče tiráku, jaké jsou nároky řidiče, který převáží nebezpečné materiály,“ vysvětluje.

„Jsou tam ještě další podmínky. To, že musí mít dostatečné vybavení, oddělené místnosti, patřičné přístroje. Nehledě k tomu, že musí mít tři roky praxe v oboru, které dřív nebyly stanoveny. Takže my si od toho slibujeme, že vlastně opravdu ti agresivní řidiči, kteří se vybodují a nebudou ,kompetentní‘ jezdit na našich silnicích, tak už se tam do provozu díky dobrému vyšetření nedostanou. Tím pádem by se mohla zlepšit i situace bezpečnosti na našich silnicích,“ dodává Neusar.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme