Analýza preferencí: Okamurova SPD vítězí v trendech druhý měsíc v řadě, pozice Motoristů je vratká

Další mírné oslabení hnutí ANO či Motoristů sobě, a naopak razantní posílení SPD. Spojenectví kolem Tomia Okamury vyrostlo nad deset procent a postupně proniká na třetí místo. I proto by se tak dalo už druhý měsíc po sobě označit za vítěze aktuálních trendů ve volebních modelech a průzkumech. Síla ostatních subjektů se totiž v dubnu a na začátku května příliš nezměnila, ukazuje analýza iROZHLAS.cz a Radiožurnálu.

Analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do preferencí v dubnu a na začátku května ukazuje pokračování poklesu podpory jinak dominantního hnutí ANO. Například u Ipsosu či Kantar CZ se drží kolem 35 procent, u STEM postupně doklesalo až ke 30 procentům, a u NMS Market Research dokonce na pouhých 28 procent.

I tak jde ale o jednoznačné vedení, byť ultimátní cíl Andreje Babiše a spol., tedy jednobarevná vláda, se hnutí vzdaluje.

Dle analytičky NMS Terezy Friedrichové je důvodem sešupu jak přílišná sázka na Donalda Trumpa, tak růst alternativ. „Sledujeme posilování stran z opozičního tábora. Volební kampaň startují i subjekty, které na permanentní kampaň, na rozdíl od ANO, nemají během čtyřletého volebního období kapacitu. Příkladem je SPD,“ popsala.

Růst SPD

Už podruhé za sebou lze za jednoznačného vítěze březnových volebních modelů a průzkumů označit SPD Tomia Okamury. V dubnu se jejich nová aliance se třemi menšími stranami vyrovnala či již předčila dříve stabilně třetí hnutí STAN.

V měření STEM a NMS je nad 12 procenty, u Ipsosu a Kantaru zhruba na deseti procentech.

Motoristům se nedaří získávat zklamané pravicové voliče, loví spíše v opozičních vodách, ukazují data

Číst článek

„SPD úspěšně atakuje desetiprocentní hranici, což je do značné míry dáno tím, že jsme je poprvé měřili společně s Trikolorou, PRO a Svobodnými, s nimiž se dohodli na volební spolupráci,“ popsal analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. „Vypadá to, že se SPD podařilo získat většinu podpory voličů původních malých stran,“ doplňuje Friedrichová z NMS.

U NMS nabrala tato aliance oproti výsledku samostatné SPD více než pět procentních bodů, u STEM čtyři a u Ipsosu a Kantaru zhruba tři.

Nijak tomu nepřekáží ani fakt, že jsou oproti jiným stranám zpoždění a ještě nemají definitivní dohodu na krajských lídrech. Například Okamura stále neoznámil, zda bude kandidovat v Moravskoslezském nebo Středočeském kraji.

Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity lze posílení SPD dát do souvislosti i s mírným oslabením ANO.

„Sněmovní i mimosněmovní opozice totiž oslovuje podobný segment voličstva. Jejich společným leitmotivem je vymezování se vůči vládě, tudíž je logické, že dochází k přelivu voličských hlasů v rámci opozice. Pokud oslabí ANO, posílí jiná opoziční strana,“ vysvětlil.

Propojení Spolu a STAN

Vládní koalice Spolu a hnutí STAN mají do značné míry propojený elektorát. Jak ukázala i analýza voličských překryvů, aktuálně může oba subjekty zvažovat zhruba 800 tisíc lidí.

Spolu v dubnu a zkraje května mírně rostlo, Starostové zase mírně oslabili, v obou případech však jde o výkyvy v rámci statistické odchylky. Spolu se drží kolem dvacetiprocentní podpory a STAN kolem hranice deseti procent.

„Z vládních sil je nadále silnější koalice Spolu. Od začátku roku se pohybovala mezi 16 a 20 procenty. Podpora hnutí STAN se od začátku roku v modelu STEM vyvíjí, v posledním měsíci průběžně oslabuje,“ přibližuje analytik STEM Martin Kratochvíl.

Zatímco Starostové po kampani Podpisovka, kterou ozvláštnili začátek roku, jsou před víkendovým sněmem spíše utlumení, koalice Spolu se chystá v úterý odpoledne odstartovat „největší předvolební roadshow“, kdy bude živé debaty s premiérem Petrem Fialou moderovat herečka Iva Pazderková.

Podle politologa Justa se dá čekat, že vládní spojenci budou v kampani také soupeřit. 

„Vzájemné vymezování se koalice Spolu a STAN pozorujeme už minimálně půl roku. S blížícími volbami atmosféra ještě zhoustne, protože i když jde o členy jedné vlády, do voleb půjdou jako dva samostatné volební subjekty, přičemž budou bojovat o podobného voliče. Čekat můžeme nevinné škádlení, ale i třeba neférový útok na koaličního partnera,“ popsal.

Piráti

Podpora Pirátů i nadále osciluje mezi pěti a sedmi procenty. „Pozice Pirátů zůstává nadále velmi nejistá, varovné je zejména, že mají oproti loňskému roku významně menší jádro voličů,“ popisuje Kratochvíl ze STEM.

Spodní interval pirátské podpory v některých měřeních zůstává pod pěti procenty, i proto nyní vedení vyjednává o účasti členů Zelených na svých kandidátkách. Podpora menší environmentalistické strany se drží kolem dvou procentních bodů, které by Piráti rádi přitáhli k sobě.

Stačilo!

Hnutí Stačilo! se od začátku roku drží u STEM v intervalu 5–7 procent, u NMS a Ipsosu kolem pětiprocentní hranice a v Kantaru dlouhodobě pod ní. K žádným velkým změnám v jeho podpoře nedochází.

„Stabilitu jejich výsledku nad pěti procenty zřejmě dodává pevné a etablované jádro voličstva KSČM, která je hlavní silou hnutí,“ uvádí výzkumníci STEM.

Rozkolísaní Motoristé

Po únorovém mírném poklesu a březnovém částečném vzepětí přinesly Motoristům sobě výsledky výzkumných agentur z dubna a začátku května opět spíše horší zprávy.

U kontinuálního každotýdenního modelu STEM a u Ipsosu se propadli pod pět procent, v měření NMS a Kantar CZ zůstávají na šesti procentech.

„Motoristé sobě v posledních týdnech oslabili pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, jejich výsledky jsou též poměrně rozkolísané,“ konstatuje Kratochvíl ze STEM. „Strana je stále relativně nová a u voličů si teprve buduje jméno a povědomí, je tak velmi náchylná na změny v podpoře voličů,“ doplňuje.

Během uplynulých týdnů na sebe upozornili hlavně rychlou jízdou svého čestného prezidenta a europoslance Filipa Turka. Ve čtvrtek na pražském Žofíně zahajují předvolební kampaň.

SOCDEM a Přísaha

Dlouhodobě pod pětiprocentní hranicí se drží Sociální demokracie a Přísaha Róberta Šlachty. Tyto strany jsou poté, co jim zatím nevyšly námluvy s jinými subjekty, odsouzeny k živoření hluboko pod pětiprocentní hranicí.

„SOCDEM v posledním měsíci mírně narostla podpora, nyní by v modelu STEM získala přes tři procenta. U SOCDEM ale panuje nejvyšší nejistota v tom, v jakém formátu budou dále pokračovat,“ upozorňují výzkumníci STEM.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme