Lednový volební model agentury NMS Market Research ukazuje malé změny, zároveň ale potvrzení některých trendů. Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO, byť meziměsíčně mírně oslabilo.
O výsledcích vnitrostranického hlasování o možné koalici, které závazně stvrdilo předsednictvo, informoval v sobotu v tiskové zprávě předseda politické strany Petr Macinka.
Druhá polovina bilančního rozhovoru s politologem Vladimírem Naxerou se věnuje opozici, která už si brousí zuby na převzetí moci po sněmovních volbách v příštím roce.
Turkova síla rostla zejména na sociálních sítích, kde dokázal oslovit mladé lidi. Na instagramu měl v době voleb už skoro 200 tisíc sledujících. Přitom o půl roku dřív jich nebylo ani 100 tisíc.
Prosincový model se podle jeho autorů vyznačuje stabilními výsledky všech měřených stran. V čele zůstává opoziční ANO, jehož podpora v porovnání s listopadovým modelem oslabila o 1,7 procentního bodu.
Exposlanec ODS Boris Šťastný se po 11 letech vrátil do aktivní politiky. Řídí pražskou organizaci Motoristů a v rozhovoru mluví o financování strany nebo o pozici Motoristů na české politické mapě.
Po víkendovém kongresu hnutí Motoristů sobě se sociolog Tomáš Kostelecký zamýšlí nad podobou české pravice nebo směřování hnutí ANO po parlamentních volbách 2025.
Úvahy o tom, s kým by v případě volebního vítězství mohl Andrej Babiš¨(ANO) vládnout, běží už delší čas. A po jarních eurovolbách se v nich vynořil do té doby neznámý subjekt Motoristé sobě.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
„Cílem je vybudovat samostatnou stranu. Předvolební koalice dává smysl jen u subjektů se stejnými programy,“ naznačuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál předseda Motoristů Petr Macinka.
Troje letošní volby naznačily výrazné změny české politické mapy. Dost živo je i na protivládní frontě. Data ukazují, že roste podpora opozičních stran, které už teď vyhlíží účast ve vládě s ANO.
Hnutí ANO, SPD, Přísaha a Motoristé, koalice Stačilo! nebo ČSSD Jiřího Paroubka. Těmto všem subjektům vyjádřili podporu bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.
Doteď byli Motoristé „politickým start-upem“, až nyní po úspěchu v eurovolbách z nich Petr Macinka začíná vytvářet regionální struktury. „Cílem jsou sněmovní volby,“ popisuje v rozhovoru.
Na dvorku vlasteneckých stran je těsno, a jejich souboj o voliče může brzy přerýsovat tu část politické scény, která stojí v opozici vůči současné vládě.
Zvolení Filipa Turka do Evropského parlamentu (EP) a úspěch Přísahy a Motoristů, za které kandidoval, je bezesporu největším překvapením uplynulých voleb.
„V posledních týdnech před volbami mi různě volali a psali členové ODS, které znám od 90. let. Někteří z nich mi řekli, že to letos hodí Turkovi, protože koalici Spolu nedávají,“ vypráví Zahradil.
Pokud se vysoké zisky koalic Přísahy s Motoristy a Stačilo! potvrdí i po sněmovních volbách, otevře to pro ANO dosud nevídané možnosti. Musí se před nimi mít ale na pozoru.
Nikdo nečekal, že bývalý závodník Filip Turek za sebou nechá tolik politických soupeřů. Co stojí za jeho výrazným výsledkem v eurovolbách? Server iROZHLAS.cz hledal, v čem tkví jeho recept na úspěch.
V oblastech mimo tradiční centra mobilizovaly voliče populistické subjekty Přísaha a Motoristé a koalice Stačilo! Hlavně jejich povedené kampaně zapříčinily nárůst volební účasti.
„Díky tomu, že nesklouzáváme k populismu, jsme měli tak úžasné debaty, že jsme si povídali několik hodin v sále plném občanů,“ říká o kontaktní kampani Filip Turek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.