Bezdomovcům nabízejí teplou noc Armáda spásy i Naděje
Sněhová kalamita a nízké teploty jsou kritické také pro bezdomovce. V Praze byla nalezena těla dvou mužů, kteří pravděpodobně zemřeli na podchlazení. Kdo chce předejít takovému konci, může vyhledat pomoc v zařízeních provozovaných například Armádou spásy nebo občanským sdružením Naděje. Lidé, kteří chtějí bezdomovcům pomoci, je mohou minimálně na tuto možnost upozornit.
„Armáda spásy nabízí standardní služby – noclehárnu, kde máme 52 lůžek a příjem kolem osmé hodiny, nízkoprahové denní centrum, které je otevřené přes den, kde mohou lidé trávit svůj čas především teď, když je zima,“ říká ředitel pražského Centra sociálních služeb Armády spásy Miloslav Pípal.
„Pak máme také azylový dům s kapacitou 108 lůžek. Nicméně tyto kapacity nejsou dostačující, takže pro zimní období jsme otevřeli noční centrum a otevíráme ho po deváté hodině.“
Ředitel pražského Centra sociálních služeb Armády spásy Miloslav Pípal referuje o možnostech pomoci bezdomovcům
Zde mohou bezdomovci strávit noc v teple, k dispozici mají teplý čaj. Musí však odejít v šest hodin ráno, aby se centrum připravilo pro denní provoz.
Jediným kritériem pro přijetí do nočního centra je, aby bezdomovec nebyl silně podnapilý. „V danou chvíli mu nemůžeme poskytnout to, co by potřeboval,“ vysvětluje Pípal.
O pomoci bezdomovcům v mrazivém počasí informuje v Ozvěnách dne Petra Lakatošová z občanského sdružení Naděje
Stejnou možnost mají bezdomovci v Naději, která v těchto dnech nabízí krizové řešení nad rámec své kapacity. „Máme všech 160 lůžek obsazených, ale vzhledem k počasí jsme se rozhodli otevřít nízkoprahové denní centrum u Bulhara,“ říká pražská oblastní ředitelka občanského sdružení Naděje Petra Lakatošová.
Zhruba sto lidí zde může večer nalézt útočiště v mrazivé noci. Stále však mezi bezdomovci existují tací, kteří z různých důvodů tyto služby nevyhledají. Některé z nich se snaží Petra Lakatošová popsat:
„Buď jsou to fámy, které o naší službě kolují a ti lidé je převezmou, aniž by to vyzkoušeli. Jiní si řeknou, že ještě není tak zle a chtějí si uchovat víru sama v sebe, že to zvládnou. Tuto skupinu lidí přivede do našich středisek až mráz.“
Pokud bude chtít kdokoli bezdomovci pomoci, může mu buď nabídnout teplé oblečení nebo ho odkázat na zařízení, která se této problematice věnují, tedy například na Armádu spásy nebo Naději. V západních zemích je podle Lakatošové také obvyklejší, že lidé zavolají pomoc, pokud vidí na ulici člověka ve velké nouzi.