Budoucího prezidenta začnou lidé volit 11. ledna, nebo o týden později
Prezidentské volby se uskuteční buď 11. a 12. ledna příštího roku, nebo o týden později, tedy 18. a 19. ledna. Oznámil to předseda senátu Milan Štěch z ČSSD. Právě on má podle ústavy stanovit termín, kdy lidé nástupce prezidenta Klause vyberou. Pro konkrétní termín se prý rozhodne začátkem října. Tehdy totiž začne platit prováděcí zákon k přímé volbě hlavy státu.
Poradit se chce Štěch také s ministerstvem vnitra. Zajímat ho bude například i to, jaké datum by lépe vyhovovalo občanům, zejména s ohledem na vánoční svátky.
Datum je pro prezidentské kandidáty zásadní – přihlášku totiž mohou odevzdat nejpozději 66 dní před začátkem volby. A potřebují také samozřejmě vědět, jak načasovat svou předvolební kampaň.
Podrobnosti o průběhu prezidentských voleb popsal ve Stalo se dnes ústavní právník Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Její financování je limitováno částkou 50 milionů korun. 40 milionů mohou utratit kandidáti před prvním kolem, zbytek až v případě postupu do druhého.
Zákon určuje i podmínky, jak se mohou kandidáti do voleb přihlásit. Asi největší pozornost bude věnována těm, kteří kandidují díky nasbírání 50 tisíc podpisů občanů.
„Kontrolu podpisů bude provádět ministerstvo vnitra, zákon vyjmenovává mechanismus kontroly vzorků podpisů z petičních listin. V případě poslanců a senátorů asi žádná pochybnost nevznikne, pochybnost může vznikat právě u rozsáhlých petičních listin,“ vysvětluje ústavní právník Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Tam se předpokládá, že bude vytipován vzorem 8500 podpisů, které budou prověřovány stran správnosti. V případě, že se ukáže určitý objem chybovosti, bude vzat v potaz další vzorek 8500 podpisů. V případě, že by tam zase byla nějaká chybovost, budou se podpisy odečítat. Kandidáti budou motivováni, aby v tom neměli chyby a aby nesbírali 50 000 podpisů, ale více, aby tam měli nějakou rezervu,“ míní právník.
Příští prezident bude zvolen podobným způsobem jako senátoři, tedy ve dvoukolové volbě. Do dalšího kola postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.
Václav Klaus podepsal zákon o přímé volbě prezidenta
Číst článek
Závěrečné kolo se uskuteční dva týdny po úvodním kole. Zákon o přímé volbě hlavy státu dnes podepsal Václav Klaus.
Oficiálně zatím kandiduje 14 osob. Nejvýrazněji vystupují vicepremiér Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer a snad nejslavnější český důchodce Miloš Zeman.
O prezidentský post usilují také tři ženy, dále hudební skladatel a malíř, občanský aktivista nebo několik bývalých i současných politiků.