Trump bude 47. americkým prezidentem. Poslední pochyby šly stranou poté, co získal Wisconsin
Oficiální výsledky z jednotlivých států ještě zdaleka nejsou potvrzené. Americká média vítěze voleb tradičně vyhlašují na základě matematiky a odborných odhadů. Vítězstvím republikána Donalda Trumpa a porážkou demokratky Kamaly Harrisové definitivně končí letošní předvolební období poznamenané řadou kontroverzních výroků i incidentů. Trump slíbil zlatou éru Spojených států, Harrisová se rozhodla s projevem prozatím nevystoupit.
Predikce Trumpovi přisoudily očekávaná vítězství v Texasu, na Floridě a několika dalších státech. Demokratická viceprezidentka Harrisová zase získala tradiční bašty demokratů jako Kalifornie či New York. Volby se rozhodovaly v celkem sedmi klíčových státech – Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu, Arizoně, Nevadě, Georgii a Severní Karolíně. Ve všech buď zvítězil nebo má navrch Trump.
Které státy při sčítání sledovat? Kdy bude výsledek? A může nastat remíza? Klíčové otázky k boji o Bílý dům
Číst článek
Ve 23.00 východoamerického času (5.00 SEČ) hlasování skončilo ve všech amerických státech kromě Aljašky a Havaje. Trump má aktuálně jistých nejméně 277 hlasů ve sboru volitelů, tedy dost na vítězství, Harrisová 224.
Výrazný příklon k republikánům se potvrdil na Floridě, kde měl Trump po sečtení téměř všech hlasů náskok 13 procentních bodů. Před čtyřmi lety tam při tom zvítězil jen o zhruba tři body.
Vítězství už má podle velkých televizních stanic jisté také v dalších 27 státech, včetně Iowy, Harrisové zatím média přisuzují devět států na severovýchodě, včetně hlavního města, Illinois a Colorada a tří dalších západních států
Některá americká média, například Republikánské straně blízká Fox News, už volby prohlásila za rozhodnuté krátce před osmou hodinou ranní SEČ s tím, že zvítězil Trump.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Volby napříč USA probíhaly hladce, u některých volebních místností se však tvořily fronty, v Pensylvánii museli lidé čekat v některých případech i několik hodin. To může hlasování také prodloužit, neboť v USA je běžné, že volební činitelé nechají hlasovat každého, kdo v době oficiálního konce voleb stojí ve frontě.
Průzkumy jsou velice těsné. Výsledek voleb v USA předvídá fotbal, opice i jednotlivé okresy
Číst článek
V Georgii a Severní Karolíně je podle médií sčítání hlasů poměrně rychlé. V dalších ze sedmi zmíněných států je sčítání o něco pomalejší a kompletní výsledky se čekají až po volební noci či v následujících dnech. Celkové vyústění souboje o Bílý dům by tak podobně jako před čtyřmi lety mohlo být známé až s odstupem dní, byť vítěz je známý už nyní.
Přijdou nepokoje?
Američané hlasují také ve volbách do Sněmovny reprezentantů, do části Senátu a na mnoha místech i v různých referendech či vybírají místní šerify. V Senátu získala na další období většinu Republikánská strana, sčítání hlasů do dolní komory pokračuje.
Volební den tradičně odstartovala malá obec Dixville Notch na východě Spojených států, kde se volební místnost otevřela už o půlnoci. Tři hlasy zde dostal Trump a tři Harrisová.
Volby přicházejí po vyhrocené kampani plné mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta demokratů Bidena a dvou pokusů o atentát na Trumpa. I proto v úterý nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces, a zdůraznili, že násilí nemá ve volbách místo.
Poslední chvíle před bouří. Amerika upírá oči k předměstím, menšinám a Pensylvánii
Číst článek
V obavách z možných protestů a výtržností některé podniky ve Washingtonu preventivně zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Právě hlavní město USA se v lednu 2021 stalo terčem bezprecedentního útoku na Kapitol ze strany Trumpových příznivců, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku.
Již začátkem října byl proto podél Bílého domu postaven vysoký kovový plot, podobné ploty byly postaveny také kolem dalších významných budov v hlavním městě.
V případě nepokojů jsou připraveny zakročit stovky příslušníků národní gardy, a to jak ve Washingtonu, tak v řadě států včetně Alabamy, Arizony, Delawaru, Iowy, Illinois, Severní Karolíny či Nového Mexika.
Americké prezidentské volby nesou znaky nepřímých dvoustupňových voleb. Na základě rozhodnutí voličů každý stát vyšle takzvané volitele, kterých je dohromady 538 a kteří pak hlasují pro jednoho z kandidátů. K vítězství ve volbách je potřeba nejméně 270 hlasů volitelů.