Senátní volby letos vyhráli starostové před ODS a KDU-ČSL. Ve volbách propadla ČSSD, která nedokázala obhájit ani jeden mandát z deseti, a nebude tak mít vlastní klub.
Dosavadní místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) prohrál v Pelhřimově ve druhém kole senátních voleb. Porazil ho podnikatel Jaroslav Chalupský (za Svobodné), který získal 52,43 procenta hlasů.
Duelu se tentokrát zúčastnil pouze jeden z postupujících do druhého kola volby – obhajující senátor Milan Štěch. Jaroslav Chalupský se omluvil pro nedostatek času.
Mezi kandidáty jsou například místopředseda Senátu Milan Štěch, předseda ústavní komise Jiří Dienstbier, či podnikatelé Vladimír Železný a Václav Fischer nebo diplomat Michael Žantovský.
Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák také zkritizoval jednání čínského velvyslance. Jako dlouholetý diplomat by si prý v cizí zemi tohle nedovolil.
„Pokud se nedozvím nějakou zásadní informaci, která by korespondovala s tím, jaký byl stav při referendu, tak budu hlasovat tak, abychom z vlády odešli,“ říká místopředseda Senátu.
Ústavní činitelé by měli vážně přistupovat ke zprávám zpravodajských služeb a jejich doporučení by v zájmu zajištění bezpečnosti měli naplňovat. Senát tuto výzvu všem ústavním činitelům přijal.
Rusko ve vodách u okupovaného Krymu zadrželo tři ukrajinské lodě. Jak by měla reagovat Evropa? A jaká je nálada v ČSSD poté, co vláda Andreje Babiše díky ní přežila hlasování o vyslovení nedůvěry?
Podle Růžičky je vztah prezidenta k Senátu kritický. Připomněl, že Zeman několikrát řekl, že by horní komoru parlamentu zrušil. „Vystupuje proti ústavnímu pořádku této země,“ tvrdí Růžička.
Šilar současně serveru iROZHLAS.cz řekl, že je tato otázka zatím předčasná. Kdo by mohl lukrativní post obsadit, se ukáže až po volbách. Nyní je předsedou Milan Štěch z ČSSD.
„Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky ČR vůči Číně,“ psalo se v prohlášení nejvyšších ústavních činitelů po setkání ministra kultury Hermana s dalajlamou.
Předseda Senátu mluvil o protiruských sankcích i středeční schůzce ústavních činitelů ke koordinaci české diplomacie. Té se kvůli zahraniční cestě nezúčastní.
„Řídit obě ministerstva, takhle výrazná, silová, jako je ministerstvo vnitra a zahraničí je velmi náročné. Já jsem slíbil Janu Hamáčkovi, že mu poskytnu celý svůj tým,“ řekl Poche Radiožurnálu.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se pustil do šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Štěcha rozčílilo tvrzení, že je to právě Štěch, kdo tlačí do křesla ministra zahraničí Miroslava Pocheho.
Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna nemá podle šéfa Senátu Milana Štěcha co dělat ve vedení strany. Kritizoval ho za incident na akci Nočních vlků. Foldyna zopakoval, že se nemá za co omlouvat.
Premiér v demisi Andrej Babiš by opustil z post předsedy vlády, pokud by z chystané společné vlády odešli ministři za ČSSD. Prohlásil to v předseda sněmovny Radek Vondráček.
Senátoři ČSSD se postavili proti koalici s ANO. K hlavním tvářím výzvy patří šéf Senátu Milan Stěch. Řekl, že má na tento krok převážně kladné reakce. Kampaň ale proti koalici s ANO vést nechce.
Šéf Senátu Milan Štěch doufá, že jednání sociálních demokratů s ANO o vládní koalici už nebudou pokračovat. Obává se, že pokud by Babiš nebyl premiérem, pokoušel by se vše řídit ze zadního sedadla.
Platí za kritika spolupráce sociální demokracie s hnutím ANO. Před riziky vládní koalice předseda Senátu Milan Štěch varuje také v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Na funkci v Senátu rezignoval, přesto se František Čuba i nadále objevuje ve své kanceláři. Tvrdí to alespoň senátor Ivo Valenta, který Čubovu kancelář převzal a začal ji platit ze svých peněz.
Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu.
Senátor František Čuba (SPO) doručil do horní komory Parlamentu notářsky ověřenou rezignaci. Tím oficiálně zaniká jeho mandát senátora za zlínský obvod.
Kulaté výročí událostí února 1948 zůstalo letos bez výraznějších výroků i oficiálních akcí. Sedmdesát let od komunistického puče v Československu nereflektoval žádný z nejvyšších ústavních činitelů.