Brutalistní budovu v centru Prahy čeká proměna na obchodní dům. Historici architektury jsou proti
Po budovách Kotvy, Máje a Transgasu čeká výrazná změna další podobnou stavbu v centru Prahy. Z brutalistní budovy bývalého svazu studentstva na konci Pařížské ulice má být obchodní dům. Dělníci vymění vnější plášť, radikálně zasáhnou do interiéru a budova bude vyšší. Průčelí ani styl domu se ale změnit nemá. Ministerstvo kultury minulý týden odmítlo, že by stavba mohla být památkou. Investiční skupina Kaprain chce budovu opravit do dvou let.
„Bude upraven vnější plášť, který nesplňuje požadavky na zateplení, mají být vyměněny dožilé hliníkové prvky pláště a upraveny kamenné prvky opláštění,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz šéf pražského pracoviště Národního památkového úřadu Ondřej Šefců.
Budova bývalého MSS
Brutalistní budova bývalého Mezinárodního svazu studenstva pochází ze stejného období jako Kotva, Máj nebo Transgas. Postavena byla v letech 1968 až 1975 podle návrhu architektů Stanislava Hubičky, který je spoluautorem Nuselského mostu, Jana Kozla a Václava Pokorného. Nachází se na konci lukrativní Pařížské ulice nedaleko Staroměstského náměstí, naproti Právnické fakultě a Hotelu InterContinental, který je ze stejného období. Z domu se později stalo opuštěné kasino. Majitelem je investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka, který dříve v PPF spolupracoval s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem.
„Celkový ráz průčelí a styl architektury by měl zůstat zachován. Zásahy do architektury byly v rámci projekčních prací konzultovány a schváleny v té době žijícím autorem, architektem Stanislavem Hubičkou,“ doplňuje s tím, že stavba je značně zanedbaná.
Z budovy bývalého Mezinárodního svazu studentstva na konci lukrativní Pařížské ulice nedaleko Staroměstského náměstí bude nově sedmipodlažní obchodní dům. Ve dvou podlažích pak vzniknou restaurace.
Budova už je vyklizená a opravy už podle stavebního úřady Prahy 1 pomalu začínají.
„V současnosti probíhají dílčí demoliční, průzkumné a přípravné práce,“ upřesňuje Sylvie Plecháčová ze stavebního úřadu.
Památkou nebude
Připravovaná výrazná změna se ale nelíbí některým historikům architektury z ČVUT, například Kláře Brůhové, která loni navrhla ministerstvu kultury, aby budovu označilo za památku.
„Je to podle nás velmi kvalitní zástupce architektury doby šedesátých a sedmdesátých let. Dům byl navrhován s velkou citlivostí k historickému okolí, což je hodně cenné,“ hodnotí Brůhová.
„Stýkají se u něj ulice, které nejsou pravoúhlé, a vyčnívající arkýře mají do jisté míry sledovat trasy ulic. Takto rozčleněný dům pak zapadá do struktury Pařížské třídy, kde jsou další domy s vystupujícími arkýři,“ přibližuje.
Architektura budovy
Budova má suterén a sedm nadzemních podlaží. Velmi členitá fasáda s arkýři a balkóny v kombinaci kamenných desek a zasklením rámovaných kovovými výplněmi je odlehčena řadou nenápadných výtvarných detailů. Například dlažbou nebo reliéfy. Z původního vnitřku budovy toho již příliš nezbylo, a to kvůli změnám majitelů či funkce budovy. Nejreprezentativnější prostory zanikly v devadesátých letech. Zůstalo ale například původní schodiště. Hodnota objektu podle pražských památkářů spočívá v jeho citlivém urbanistickém začlenění a kvalitní architektuře.
Původní vnitřek budovy se pak podle ní částečně podařilo zachovat, nejreprezentativnější prostory ale zanikly v devadesátých letech.
Ministerstvo pak minulou středu definitivně odmítlo, že by se dům mohl stát památkou. Návrh Brůhové vyhodnotilo jako nedůvodný.
„Bylo vydáno pravomocné rozhodnutí k přestavbě budovy, které umožnilo radikální změny v interiéru, výměnu uličního pláště a nástavbu budovy. Umožnilo tedy odstranění většiny prvků, které podnět uváděl jako památkově hodnotné. Správní orgán je povinen šetřit práva nabytá v dobré víře,“ vysvětluje verdikt resortu mluvčí Martha Häckl.
A Brůhová z Ústavu teorie a dějin architektury na Fakultě architektury ČVUT k tomu dodává:
„Stavební povolení bylo podle ministerstva kultury vydáno už v únoru 2018, tedy předtím než jsme v září téhož roku podali návrh prohlásit budovu za památku.“
Majitelem budovy na konci Pařížské ulice je investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka, který dříve spolupracoval s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Mluvčí Ondřej Pechar odmítl věc komentovat s tím, že celý projekt chce firma brzy představit.
Obchodní dům měl podle původního plánu vzniknout už v listopadu letošního roku. Stavba má ale zpoždění, a hotovo tak má být nově do listopadu 2021.