„Projekt Architektura ČSSR 58–89 není primárně o prefabrikovaném typu architektury, není o panelácích, ale víc o stavbách kreativních, solitérních až ikonických,“ vysvětluje Vladimír 518.
„Problém je, že tyto umělecké prvky nejsou ve správě technické správy komunikací (TSK), ani ve správě Galerie hlavního města Prahy,“ říká náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
Do Bodu obnovy zkombinovali ulice Prahy a Varšavy. „Polská panoramata se širokými silnicemi byla lepší základ pro sci-fi město,“ říká grafik Jan Kůrka.
Návštěvníci si naposledy poslechli zvuky architektury v prázdných patrech bývalého obchodního domu Prior. Tomáš Šenkyřík popsal prostor bývalého Prioru Českému rozhlasu Brno.
Architekt Václav Aulický je autorem mnoha staveb. Jak s odstupem vzpomíná na svou dnes už neexistující brutalistní budovu Transgasu na Vinohradské třídě, na jejímž místě stále nestojí její nástupkyně?
Rekonstrukce hotelu je v plném proudu. Dělníci narazili na 35 tun zdraví nebezpečného azbestu, který se dříve používal jako protipožární materiál. Spory se také vedou o podobu náměstí Miloše Formana.
Na místě Transgasu mělo podle původního plánu vyrůst administrativní centrum. Architekt Jakub Cigler ale musí projekt přepracovat. Nově by měl zahrnovat více bytů.
„Domy se bourají a stavějí, města rostou a věci dožívají,“ říká architekt Aulický o budově Transgasu v rozhovoru s Lucií Výbornou. Rozhodnutí brutalistní komplex zbourat ale považuje za velkou chybu.
Demolice Transgasu na Vinohradech pokračuje. Dělníci rozebírají také třetí dominantu brutalistního komplexu. Ze známého kvádru, budovy bývalého dispečinku, odstraňují její obložení ze žulových kostek.
Po budovách Kotvy, Máje a Transgasu čeká výrazná změna další podobnou stavbu v centru Prahy. Z brutalistní budovy na konci Pařížské ulice má být obchodní dům.
Jako první mají jít k zemi dominanty Transgasu, tedy obě výškové budovy a objekt bývalého dispečinku. Následovat budou zbývající části objektu, například majestátní schody směrem k budově.
Demolice Transgasu není kvůli vysokému plotu vidět, ale díky serveru iROZHLAS.cz můžete na stavbu nahlédnout. Přímo na střechu Českého rozhlasu jsme umístili kameru, která ji bude sledovat.
Nejen Transgas, těžký osud mají po celém světě i další brutalistní stavby: řadě z nich hrozí zbourání, mnoho jich chátrá nebo utrpělo necitlivou rekonstrukcí.
Zatímco přípravy demolice Transgasu pokračují, vedení Prahy chtělo zbourání brutalistního komplexu na poslední chvíli zabránit. Jednání se ale nyní zasekla. Důvodem je cena souboru budov.
Přípravy demolice Transgasu vrcholí. Zboření budov má podle informací serveru iROZHLAS.cz trvat zhruba deset měsíců. A jako první půjdou k zemi jeho dominanty. Praha chce ale demolici ještě zabránit.
Demolice Transgasu je pro jednoho z architektů Václava Aulického osobní tragédií. Soubor budov sledoval po celý život. Od prvního kopnutí do země až po otevření. A podívat se prý půjde i na demolici.
Razantní, velkorysé, nadčasové. Takové přívlastky dostávají stavby manželů Machoninových. Server iROZHLAS.cz při příležitosti 90. narozenin Věry Machoninové zmapoval současný stav hotelu Thermal.
Je autorkou staveb, které nelze přehlédnout. Za totality bojovala proti režimu, později vedla spory o autorská práva na svá díla. Zároveň se řadí mezi nejvýznamnější architekty své doby.
„Žádáme, abyste ještě jednou zvážili důsledky případné demolice budov Transgasu, jejíž realizací by došlo k další nenávratné ztrátě vynikajícího architektonického souboru," píší odborníci.
Odpůrci bourání komplexu budov Transgas se sešli před na pražských Vinohradech. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, že ministerstvo neprohlásilo za památkově chráněnou.
Komplex budov Transgas na pražské Vinohradské třídě se nejspíš bude moct zbourat. Zjistily to Hospodářské noviny. Ministerstvo kultury zastavilo přezkumné řízení.
Loňské stanovisko, ve kterém Národní památkový ústav nedoporučil prohlášení komplexu Transgas za kulturní památku, změnila rozkladová komise. Soukromý investor nyní hrozí stamilionovou arbitráží.
Rekonstrukci velvyslanectví v Berlíně za více než 500 milionů korun v pondělí schválila vláda. S přípravami by měli stavbaři začít příští rok a opravená by měla být do konce roku 2023.
"Fascinují mě budovy, které dnes už nikdo nepostaví," říká Haruna Honcoop, režisérka filmu Na věčné časy: Relikty architektury socialistické éry. Unikátní dokument míří na česká i mezinárodní plátna.