Celníci odmítají, že by v minulosti věděli o smrtícím alkoholu, jak tvrdí výrobci lihovin
Celníci odmítají, že by v souvislosti s metanolovou aférou v minulosti cokoliv zanedbali. Sdružení výrobců lihovin tvrdí, že celní správa měla už před dvěma roky informace o přítomnosti smrtelně nebezpečných padělků na trhu.
„My jsme upozorňovali na to, že se tady vyrábí nelegální líh z denaturovaného očištěného, nebo i neočištěného alkoholu, a že jsou tam zbytky denaturačních činidel. Ovšem nikoliv, jak je v té zprávě citováno, smrtelně nebezpečné množství," řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu generální ředitel celníků Pavel Novotný.
„Celní správa odebrala za poslední dva roky tisíce vzorků k chemické analýze, a z toho nevyhovujících vzorků byly jednotky procent. Nikdy to ovšem nebylo smrtelně nebezpečné,“ dodal. Případ už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Ve večerních Ozvěnách dne mluvili k metanolové kauze ministr zemědělství Petr Bendl a ředitel největšího dovozce destilátů Global Spirits Tomáš Otta
Otravy metanolem začaly trápit Česko před dvěma týdny. Od té doby zemřelo již 23 lidí, byla zavedena částečná prohibice na lihoviny s obsahem alkoholu nad 20 procent a následně - v reakci na požadavek Evropské komise - zákaz distribuce a exportu tvrdého alkoholu z Česka do zahraničí.
Vláda se kvůli kauze dohodla na zavedení nových kolků na alkohol. Příslušná vyhláška má začít platit od příští středy. Pak by se mohl částečně uvolnit trh s tvrdým alkoholem. Částečná prohibice i zákaz vývozu tvrdého alkoholu totiž poškozuje jeho výrobce a tradiční české značky nejen ekonomicky, ale získat zpět dobrou pověst bude podle jejich zástupců trvat velmi dlouho.
Nejvíce lihových kauz řešili celníci a policie naposledy v roce 2010
Číst článek
Pachatele metanolové aféry stále hledá policie i celníci. V kauze padlo už téměř 40 obvinění, 14 lidí je vazebně stíháno. „Je vidět, že i státní zástupci a soudci dávají policii za pravdu a nejzávažnější pachatele posílají do vazby," popsal ve Stalo se dnes náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
„Poslední případ na severní Moravě, kdy policisté zajistili několik tisíc litrů podezřelého alkoholu, je důkazem toho, že se policie posunula v patrech jednotlivých pachatelů výše a že už je minimálně v rovině špičky distribuce," dodal.