Ceny Via bona za individuální a firemní filantropii mají být odměnou i inspirací

V pražském Kaiserštejnském paláci byly dnes večer předány ceny Via bona, které se udělují jednotlivcům i firmám za dobročinnost. Pořadatelé se tak snaží ukázat nové filantropické trendy a zároveň inspirovat současné i potenciální dárce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Cenu novinářů pro individuálního dárce získal Martin Hausenblas, podnikatel a majitel firmy s reklamním textilem z Ústeckého kraje.

V roce 2011 založil s pomocí Ústecké komunitní nadace Stipendijní fond Renesance, do kterého dává deset procent svého ročního příjmu. Díky tomu mohou nadaní severočeští studenti sbírat zkušenosti v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podnikatel Martin Hausenblas vysvětlil, co ho vedlo k dobročinnosti

„Taky jsem do fondu odkázal třetinu svého majetku. Je to proto, protože chci, aby to bylo udržitelné, aby to bylo dlouhodobé. Ročně z toho fondu podpořím zhruba osm studentů,“ dodává Hauseblas.

Nápad dostal během studijního pobytu v Austrálii. V cizině si prý díky odstupu uvědomil, jakou hodnotu má například vlastenectví nebo znalost anglického jazyka, a tuto zkušenost chtěl umožnit i dalším lidem. Zároveň chtěl podle svých slov pomoci ústeckému regionu.

„V jistém okamžiku v životě jsem zjistil, že nemá smysl jenom peníze vydělávat, ale také má smysl tomu životu smysl dát, takže jsem začal řešit, proč jsem tady a co je moje poslání,“ vzpomíná Hausenblas. Dodal, že z ocenění Via bona je rozpačitý, velmi si ho ale váží.

Oceněn byl dobrý nápad i dlouhodobá podpora

Cenu Via bona za školní dobročinnost letos získali studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Scott Keel a Petr Oliva za to, že zprostředkovávají zdravotně postiženým dětem neobvyklé běžecké zážitky.

Triatlonista Tomáš Slavata dostal za dlouhodobou pomoc dětem z dětských domovů a sociálně slabších rodin Cenu za osobní zaujetí a stal se tak Srdcařem roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ocenění přiblížila Petra Krystiánová z nadace VIA

Úspěšná náměstkyně generálního ředitele jedné pojišťovny Hana Machačová odmítla dary k oslavě životního jubilea a místo toho od gratulantů vybrala téměř 300 tisíc korun pro dvě postižené ženy. Inspirovala tím i další zaměstnance a teď obdržela Cenu za otevírání nových cest.

Cena pro malou a střední firmu putuje k zástupcům společnosti Z-Trade, která pomáhala se vznikem Agentury na rozvoj Broumovska. Cenu pro velkou firmu získala Česká spořitelna za podporu organizací, které se starají o drogově závislé.

Čestnou cenou správní rady Nadace Via byl pak za celoživotní podporu vyznamenán sochař Olbram Zoubek. Svá díla totiž často daruje do aukcí, jejichž výtěžek je určen na dobročinné účely.

Helena Šulcová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme